Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız
İyi çalışmalar,

Kaset sistem çözülmüş projemde bodrum katta d02 donatı yetersiz uyarısı alıyorum sürekli, döşeme donatı çapını ve nervür kirişler için de donatı çapını arttırmama rağmen düzelmedi ve asansör kulesi için tanımladığım döşemeye donatı atmıyor. bodrum katı rijit olan bir sistem ( projenin içinde bulunan mimaride değişiklik var o yüzden o planları dikkate almayınız.) projede olan sorunları ve bu sorunlar için önerilerinizi yazarsanız çok sevinirim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

mühendise":2w0h6qjq' Alıntı:
İyi çalışmalar,

Kaset sistem çözülmüş projemde bodrum katta d02 donatı yetersiz uyarısı alıyorum sürekli, döşeme donatı çapını ve nervür kirişler için de donatı çapını arttırmama rağmen düzelmedi
Merhaba,
D02 döşemesinin sol kenarı için taşıyıcı sistem kirişi tanımlayınız. (D02 döşemesindeki As(-) uyarısı vermesi sorununu notlarımız arasına aldık.)
asansör kulesi için tanımladığım döşemeye donatı atmıyor.
Asansör perdelerini +135 cm kotundaki D03 döşemesini kot vermek yerine bir üst katta 135 yüksekliğinde kat tanımlayarak oluşturunuz.
İyi çalışmalar

Levent Özpak":3lyso6lo' Alıntı:
mühendise":3lyso6lo' Alıntı:
İyi çalışmalar,

Kaset sistem çözülmüş projemde bodrum katta d02 donatı yetersiz uyarısı alıyorum sürekli, döşeme donatı çapını ve nervür kirişler için de donatı çapını arttırmama rağmen düzelmedi
Merhaba,
D02 döşemesinin sol kenarı için taşıyıcı sistem kirişi tanımlayınız. (D02 döşemesindeki As(-) uyarısı vermesi sorununu notlarımız arasına aldık.)
asansör kulesi için tanımladığım döşemeye donatı atmıyor.
Asansör perdelerini +135 cm kotundaki D03 döşemesini kot vermek yerine bir üst katta 135 yüksekliğinde kat tanımlayarak oluşturunuz.
İyi çalışmalar
Teşekkür ederim

NYILMAZ":29i5d986' Alıntı:
Sayın e.zrl

Projenize baktım. Kolay çözülmesi gereken bir proje gibi görünüyordu. Bir kaç düzenleme ile sonuca ulaşıldı. Sırasıyla:

- Asansörün önüne kiriş yapınız. Arkasına merdivenin kenarına da kiriş yapmalısınız. Buralarda duvar yapılacaktır ve dolayısıyla duvarı merdivenin üzerine bastırmak zorunda kalabilirsiniz. Diğer taraftan P3 perdesi bir saplama kirişle de olsa y yönünde sisteme dahil edilmiş olacaktır.

- Gelelim asansör önündeki (D11) döşemenize; Bu döşemenin Y yönü hesap aksı döşeme kenarına denk geldiğinden program otomatik tanımlamada konsol döşeme olarak görüyor. Öncelikle (kiriş yapmayacaksanız) betonarme hesap aksını kaydırabilir yada betonarme hesap aksı edit ile düz+pilye şekline dönüştürebilirsiniz.

- Tüm katlarda döşeme yüklerini 0.500 girmişsiniz. Bu değer kullanıma uygun mu bilmiyorum. Belki alt katlarda (Bodrum, Zemin vs) böyle olabilir. Diğer katlarda böyle değilse yükleri kontrol ediniz. Ayrıca tüm döşemenin kalınlıklarını da 15 cm girmişsiniz. Buna bağlı olarak zati yükler ve binanın kütlesi artacaktır. Bu da sizi zorlayan sonuçlar elde etmenize sebep olacaktır. (deprem etkisi, temelde zımbalama filan gibi)

- Yine gerekli değilse çatı kattaki hareketli yükleri düşürebilir, kirişler üzerindeki duvar yüklerini de kaldırabilirsiniz. Zaten zemin gerlime değeri çok düşük, böyle bir durumda binayı gereksiz yüklemenin manası yok diye düşünüyorum.

-Son bir eleştiri yapmak isterim Kolonların çoğu aynı yönde görünüyor. Ben olsam şaşırtmalı dizerdim. Özellikle aynı aks üzerinde olanları.

Bu şekilde yapınca temel dahil hiç bir probleminiz kalmıyor. Genelde proje göndermek pek tercih ettiğim bir yönte değildir fakat size ekte projenizi gönderiyorum.

İyi Çalışmalar.
N. YILMAZ

Not: Kolon boyutunda olmasına rağmen P1 objesini perde olarak girme gerekçeniz sizde saklıdır sanırım.

NYILMAZ Bey rica etsem eklediğim projeye sizde bakabilir misiniz, Levent bey sorunların çözümünü açıkladı,ama sizde genel olarak proje sistemine bakarsanız çok sevinirim.

ekte eklediğim 300m3 içmesuyu deposunu tek kat olarak çizdim. ancak tek katın ortasında bir yürüme platformu eklemem gerek ama normal döşeme eklediğim için başka döşeme ekleyemiyorum. kapı girişine bir yürüme platformu nasıl ekleyebilirim. kiriş kolon birleşim hatasını çözemiyorum ayrıca radyeye %0.5 eğim verebilir miyim?

Ekli dosyalar

mehdiduman:2zha3vcg' Alıntı:
ekte eklediğim 300m3 içmesuyu deposunu tek kat olarak çizdim. ancak tek katın ortasında bir yürüme platformu eklemem gerek ama normal döşeme eklediğim için başka döşeme ekleyemiyorum. kapı girişine bir yürüme platformu nasıl ekleyebilirim. ayrıca kiriş kolon birleşim hatasını çözemiyorum
Merhaba,
-Yürüme platformu merdiven komutuyla modelleyebilirsiniz. Merdiven yüksekliğini sıfır girip, Merdiven kotunu düzenleyebilir ve konstrüksiyonu rampa seçebilirsiniz. (Merdiven mensetlerini yapı ile birlikte çözüm koşullarına göre düzenleyip, perdelere bağlandığını belirtiniz)
-Birleşim kesme güvenliği sorunlarının çözümü için "Sıkça sorulan sorular dokümanı 9. maddeyi inceleyebilirsiniz.
Bazı proje notları;
-Yapınızın TBDY 2018 kapsamı dışında değerlendirilmesi gerekiyor olabilir. TBDY 2018 madde 1.1.7 'yi incelemenizi öneririm.
+400 cm kot verilerek tanımlanan P02-03-10-12 perdeleri döşemeye bağlanmaz ve düşey süreklilik sorunu oluşur.
-S01 ve S02 kolonlarının döşemelerle birlikte çözülebilmesi için yarı rijit diyafram yöntemine göre analiz yapılması gerekir.
-P04 perdesinde açılan boşluğun kotu hatalı
-Dilatasyonları ayrı proje dosyalarında modellemeniz daha uygun olur

İyi çalışmalar

Merhabalar, radye temelde zemin gerilmelerini düşürmek için nasıl bir yol izlenebilir ve alt katlardaki kolonlardaki donatı fazlalıkları (üst kata göre) nasıl dengelenebilir?Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

çizdiğim eski çöizimleri açtığımda sürekli sağ yanda açılan rapor önizleme görünümünü nasıl değiştirebilirim?

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (17).png
    Ekran Görüntüsü (17).png
    683 KB · Görüntüleme: 2,842
mehdiduman":2d70f3mc' Alıntı:
çizdiğim eski çöizimleri açtığımda sürekli sağ yanda açılan rapor önizleme görünümünü nasıl değiştirebilirim?
Rapor Önizleme penceresinde Yapı Ağacı/Sonuç bölümünde hangi rapor seçiliyorsa o rapor açılır.
Bu pencerenin açılmasını istemiyorsanız sağ üst köşedeki çarpı işaretini tıklayarak kapatabilirsiniz.
Yapı ağacı/Sonuçlar bölümünden herhangi bir raporu seçmediğiniz sürece açılmayacaktır.

Ekli dosyalar

• resim_'.png
    resim_'.png
    147.6 KB · Görüntüleme: 2,842
mehdiduman":2yepqis3' Alıntı:
resimde görülen hazne giriş üstüne döşeme kenarı ile neden döşeme atamıyorum.
Merhaba,
İşaretlediğiniz bölgedeki elemanlar duvar objesi. Duvar objesi üzerine statik döşeme tanımlanamaz.
Bazı notlar;
-D10 döşemesinin kotu, bağlandığı P02 perdesi ile uyumlu değil. Döşemeyi oluşturmadan önce P12-P21 perdeleri arasında P10 a paralel ve 1-2 cm içeriden döşeme kenarı tanımlayabilirsiniz.
-D02 ve D05 döşemesindeki boşlukları döşeme kenarı ile oluşturmanız uygun olur.
İyi çalışmalar

tekrar merhaba)
resimde görülen kırmızı renkli perdeler de perde isimlerinin sağında ve solunda bulunan -> işareti ne anlama geliyor? teşekkürler

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (19).png
    Ekran Görüntüsü (19).png
    743.2 KB · Görüntüleme: 2,652
Re: Proje

AUGURD:2s8f5pn3' Alıntı:
Merhaba
Proje önerilerilerinizi alabilirmiyim?
Merhaba
Projenizde veri girişine yönelik bazı tespit ve öneriler genel olarak aşağıdaki gibidir;
-Merdiven boşluğu olan Zemin kat D16 döşemesinin donatı tipini 2 nolu donatı tipi üstte düz donatı görünüyor. Üstte+altta düz donatı olarak düzenlenmesi uygun olur. Donatı akslarının çalışma mesafelerini de uygun şekilde düzenleyiniz. Diğer döşemelerde ve donatı akslarında da gerekli düzenlemeleri yapınız.

-Büyük döşeme boşlukları için yırtık donatıları için TBDY 2017 madde 7.11.6 da istenen yırtık donatı detaylarını düzenleyiniz.
-Projenizde merdiven boşlukları sebebiyle Kat parametreleri/Düzensizlikler sekmesinde A2 kontrolü satırları işaretlenerek döşeme gerilme kontrolü yapılması uygun olur.
-Zemin Kat D35 döşemesini döşeme boşluğu komutu ile oluşturmayınız. (Döşeme kenarını K1-K42 kirişleri arasındaki çizdikten sonra P88 subasman perdesini tanımlayınız.)
-Döşeme içindeki boşlukları döşeme boşluğu komutuyla oluşturunuz. (Örneğin D92)
-Normal katlarda S11 kolonunun altında döşeme kenarı parçasını silip, D84 döşemesini tekrar oluşturunuz.
-Merdivenlerin boşta kalan kenarlarının bağlılığını kenarlar boş olacak şekilde düzenleyiniz. Yapı ile birlikte çözüm için mesnetlenme koşulları belirlenirken, merdiven kenarı hangi elemana mesnetleniyorsa sadece o elemana bağlı olduğu belirlenmeli, diğer taşıyıcı elemanlar boş bırakılmalıdır.
-Nihai analizde perde, döşeme ve radye sonlu eleman genişliklerinin küçültülerek örneğin (25cm) analiz yapılmasını öneririz.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• D16.png
    D16.png
    56.4 KB · Görüntüleme: 2,576
Proje

Merhaba
-Projemi bitirmiştim zemin sınıfım zd iken hiçbir sorun ile karşılaşmadım aynı taşıyıcı sistemde zemin raporu geldikten sonra sadece zemin sınıfını ze yaptım ve yaklaşık 35 adet problem ile karşılaştım sorun ne olabilir?
mimari kaynaklı perde ekleyemiyorum çözüm önerilerinizi bekliyorum acil.. çok fazla problemle karşılasıyorum bu normal mi
-her katta 2 adet saplamam var nekadar sağlıklı

Geri