Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız
Merhabalar.
Perge Grubu kesme kuvveti sorununu aşamadım. Ayrıca proje hakkında tavsiyelerde bulunabilir misiniz rica etsem ? Döşeme sistemi kaset. Bodrumda otopark olacak ve 40 cm kademe var. X yönüne perde ekleyemiyorum
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Asomelen kirişlerim perdeler ile birleşmiyor

Merhaba,
çok acil bir şekilde yapma gereken asomelen döşeme var. 2 katlı bir bina meslekte ilk yılım olduğu için siz değerli mühendis meslektaşlarıma bir kaç sorum olacak;

1. Asomelen döşemede ana kirişlerimi 50 cm genişliğinde 30 cm yüksekliğinde yaptım. Fakat perdeler ile birleştirmeye çalıştığımda malasef bir türlü olmamaktadır. Ekran görüntüsünü de aldım eke koyuyorum. Sorun nedir ?

2. Asomelen döşemede dolgu malzemesi olarak gazbeton kullanıcak bunun yük tanımını nereden yapabilirim *

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    54.1 KB · Görüntüleme: 2,309
Re: Asomelen kirişlerim perdeler ile birleşmiyor

Merhaba,

1-) ideCAD modelleme mantığında perde üzerinden kiriş geçmesine izin vermiyor. Siz perde ucuna kirişi bağladığınızda analiz modeli doğru oluşmuş oluyor. Kirişin donatıları da yönetmelikteki kurallara göre perde içine doğru çiziliyor.

Ancak, gerçekte o kirişi kalıp planlarında perde üzerinden devam ettiririz. Yani siz de kalıp planında elle kiriş çizgilerini uzatın. K49 ve K53 kiriş donatılarının da sürekli çizilmesi gerekir.

Bu konu yapısal analiz anlamında bir sorun değil ama proje üretiminde bir eksiklik oluşturuyor. Yazılım ekibinin notları arasında ama ne zaman sürekli çizim özelliği gelir bilmiyorum.

2-) Dişli döşemelerdeki dolgu malzemesinin ağırlığını siz elle hesaplayın ve metre kareye ne kadar yük geliyorsa döşeme ayarlarında kaplama yükü hanesine ilave olarak yazacaksınız. Bazı yazılımlarda dolgu türünü seçip otomatik hesaplanması sağlanıyor, herhalde sizin aklınız oraya gitti.

Konuyu daha detaylı şuradan okuyabilirsiniz:

puncover":3pbvpnou' Alıntı:
Merhabalar.
Perge Grubu kesme kuvveti sorununu aşamadım. Ayrıca proje hakkında tavsiyelerde bulunabilir misiniz rica etsem ? Döşeme sistemi kaset. Bodrumda otopark olacak ve 40 cm kademe var. X yönüne perde ekleyemiyorum
Acaba yardımcı olabilme şansınız var mıdır?

MaFiAMaX":26kp5npr' Alıntı:
Merhaba,

1-) ideCAD modelleme mantığında perde üzerinden kiriş geçmesine izin vermiyor. Siz perde ucuna kirişi bağladığınızda analiz modeli doğru oluşmuş oluyor. Kirişin donatıları da yönetmelikteki kurallara göre perde içine doğru çiziliyor.

Ancak, gerçekte o kirişi kalıp planlarında perde üzerinden devam ettiririz. Yani siz de kalıp planında elle kiriş çizgilerini uzatın. K49 ve K53 kiriş donatılarının da sürekli çizilmesi gerekir.

Bu konu yapısal analiz anlamında bir sorun değil ama proje üretiminde bir eksiklik oluşturuyor. Yazılım ekibinin notları arasında ama ne zaman sürekli çizim özelliği gelir bilmiyorum.

Programdaki çizimler TBDY sayfa 122 şekil 7.7 ye uygundur.

Ekli dosyalar

• TBDY_şekil_7_7.JPG
    TBDY_şekil_7_7.JPG
    62.6 KB · Görüntüleme: 2,220

@sahinsukru,

Siz benim yazdığımı tekrar dikkatle okuyun lütfen.

Yazımda "Kirişin donatıları da yönetmelikteki kurallara göre perde içine doğru çiziliyor." yazmıştım zaten.

MaFiAMaX":wlp17vpb' Alıntı:
@sahinsukru,

Siz benim yazdığımı tekrar dikkatle okuyun lütfen.

Yazımda "Kirişin donatıları da yönetmelikteki kurallara göre perde içine doğru çiziliyor." yazmıştım zaten.

Herkesin tercihi farklı olabilir ancak program yönetmeliğe uygun ve doğru yapıyor, onu ifade ettim. Şekildeki gibi yapılması yeterlidir.
Bana göre sürekli yapılmasının hiç bir yararı yoktur ve donatı israfıdır.

merhabalar sürekli temelle tasarladığım bir proje ile perdeli olarak tasarladığım proje arasında bu kadar metraj farkı çıkması normal midir? bu aralar metrajla ilgili takıldığım yerler var ve tam olarak nedenini anlamaya çalışıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

cvlngnr":1prfp3jc' Alıntı:
merhabalar sürekli temelle tasarladığım bir proje ile perdeli olarak tasarladığım proje arasında bu kadar metraj farkı çıkması normal midir? bu aralar metrajla ilgili takıldığım yerler var ve tam olarak nedenini anlamaya çalışıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba,
-Temel veri girişi açısından her iki projede de hatalar mevcut. Perdelere rijit doğrultuda bağlanan temeller perde uç düğüm noktaları tıklanarak perde altında sürekli temel oluşturacak şekilde tanımlanmalı. Tüm perdelerde 4.ide10 isimli projede P1 perdesi altına tanımladığınız gibi bir tanımla yapmanız uygun olur.
-perdeli 4.ide10 isimli projede kat perdelerine bağlanan subasman perdeleri kat perdesinin üzerine gelecek şekilde tanımlanmış. Örneğin P22 perdesinin sağ düğüm noktası P24 perdesinin sol düğüm noktasından bağlanmış. P22'nin sol düğüm noktasından bağlanması uygun olur. Kat perdelerine bağlanan su basman perdelerinin düğüm noktalarını kat perdelerinin uç düğüm noktaları ile uyumlu olacak şekilde düzenleyiniz.
-Projelerde kat yükseklikleri ve perde ile girilen subasman yüksekliği ile temel ile girilen arasında farklılıklar var.

-Subasman perdesi ile veri girişi yaptığınızda artan perde metrajından ötürü metraj değerinin daha fazla çıkması beklenen bir durumdur. Sürekli temel çizildiğinizde bulunmayan filizler ve perde düşey ve yatay donatıları sürekli temelde bulunan boyuna ve enine donatılardan daha fazla metraj çıkmasına sebep oluyor.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    27.2 KB · Görüntüleme: 2,706
NERVÜRLÜ DÖŞEME

Merhaba,

Sayın meslektaşlarım 2 katlı bir yapım var. Ve asomelen döşeme yapıyorum. Fakat sorun şu ki 50 cm çıkmalarımda nervür yapınca "Muhtemelen hatalı tipik diş sürekliliği tanımı" hatasını veriyor. Bu hatayı nasıl düzeltebilirim sebebi nedir ?

2.) 30/30 bazı kirşler kullandım bunun sebebi ise perdelerle daha geniş taışıyıcı kirişlerin idecadde birleşmemesi. Bunun statik açıdan bir sıkıntısı olur mu ?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    75.6 KB · Görüntüleme: 2,190
Emrah YILDIZ":2elx17yt' Alıntı:
cvlngnr":2elx17yt' Alıntı:

Merhaba,
-Temel veri girişi açısından her iki projede de hatalar mevcut. Perdelere rijit doğrultuda bağlanan temeller perde uç düğüm noktaları tıklanarak perde altında sürekli temel oluşturacak şekilde tanımlanmalı. Tüm perdelerde 4.ide10 isimli projede P1 perdesi altına tanımladığınız gibi bir tanımla yapmanız uygun olur.
-perdeli 4.ide10 isimli projede kat perdelerine bağlanan subasman perdeleri kat perdesinin üzerine gelecek şekilde tanımlanmış. Örneğin P22 perdesinin sağ düğüm noktası P24 perdesinin sol düğüm noktasından bağlanmış. P22'nin sol düğüm noktasından bağlanması uygun olur. Kat perdelerine bağlanan su basman perdelerinin düğüm noktalarını kat perdelerinin uç düğüm noktaları ile uyumlu olacak şekilde düzenleyiniz.
-Projelerde kat yükseklikleri ve perde ile girilen subasman yüksekliği ile temel ile girilen arasında farklılıklar var.

-Subasman perdesi ile veri girişi yaptığınızda artan perde metrajından ötürü metraj değerinin daha fazla çıkması beklenen bir durumdur. Sürekli temel çizildiğinizde bulunmayan filizler ve perde düşey ve yatay donatıları sürekli temelde bulunan boyuna ve enine donatılardan daha fazla metraj çıkmasına sebep oluyor.
İyi çalışmalar.

'-Temel veri girişi açısından her iki projede de hatalar mevcut. Perdelere rijit doğrultuda bağlanan temeller perde uç düğüm noktaları tıklanarak perde altında sürekli temel oluşturacak şekilde tanımlanmalı. Tüm perdelerde 4.ide10 isimli projede P1 perdesi altına tanımladığınız gibi bir tanımla yapmanız uygun olur. ' tavsiyeniz doğrultusunda temeli düzenlediğimde olumlu sonuç aldım ilginiz için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Re: NERVÜRLÜ DÖŞEME

evet o başlığı okudum. Fakat merak ettiğim şey şu tasarım olarak bir soru olacak aslında o kısma 30/30 bir kiriş yapmak doğru mudur ? Sizce ne yapılabilir o kısma alternatif olarak. Hesap olarak zaten mevcut proje tutmamakta

Re: NERVÜRLÜ DÖŞEME

50/30 Kirişleri perdeye doğru düz devam ettirmeniz daha doğru olacaktır. Perdelerle birleşmemesi bir sıkıntı değil (Analizi etkilemiyor). 2D olanaklarıyla kalıp planında kirişi düz devam ettirip, donatı detaylarını düzenleyebilirsiniz

İleriki güncellemelerde bu sıkıntı giderilecektir. Gerçi pek sıkıntı da oluşturmuyor

Re: Poje Tasarımı ve Karşılaşılan Sorunlar

Merhaba. ekte görüldüğü gibi kot farkından dolayı iki döşemeyi üst üste tanımlamak istiyorum. döşeme kenarı alttaki döşemeyi kesiyor. bunu nasıl çözebilirim. teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• ekteki döşemeyi nasıl tanımlayabilirim.PNG
    ekteki döşemeyi nasıl tanımlayabilirim.PNG
    47.5 KB · Görüntüleme: 2,247

tevekkül":2fmyogf5' Alıntı:
Merhaba. ekte görüldüğü gibi kot farkından dolayı iki döşemeyi üst üste tanımlamak istiyorum. döşeme kenarı alttaki döşemeyi kesiyor. bunu nasıl çözebilirim. teşekkür ederim.
Merhaba,
-Katman ayarlarından yeni bir katman oluşturun.
-D7 döşemesini ve döşeme kenarlarını seçin.
-Katman değiştir komutu ile tanımladığınız yeni katmana atayın.
-Tanımladığınız yeni katmanı kapatın ve D86 isimli döşemeyi tanımlayın.
Sonrasında katmanları açabilirsiniz. Örnekte benzer bir tanımlama 'Döşeme 2' isimli katman tanımlanarak yapılmıştır, inceleyebilirsiniz.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

herhangi bir katman değişikliği yapmadan, sadece döşeme kenarı katmanının kapatıp alt döşemeyi tanımlayınca oldu. teşekkür ederim.

Geri