Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız
Re: Poje Tasarımı ve Karşılaşılan Sorunlar

30/155 kolonda çift etriyeli çözüldü ama özel idare 3 etriye istedi,
3 etriye olarak nasıl değiştirebilirim

Re: Poje Tasarımı ve Karşılaşılan Sorunlar

demirmehmetali":29uqrw5w' Alıntı:
30/155 kolonda çift etriyeli çözüldü ama özel idare 3 etriye istedi,
3 etriye olarak nasıl değiştirebilirim

Merhaba

Kolonlarda şuan otomatik olarak tek veya çift etriye kullanma opsiyonunuz var. 3. Etriye için otomatik çizim alma olanağınız yok.
TBDY 2018 Yönetmelik koşullarına göre etriye ve/veya çiroz kolları arası 25Ø mesafe kontrolü vardır.
Orta bölge için etriye zorunlu kılınmamıştır. Kolon orta bölgesinde çiroz kullanılabilir.

3 Etriye düzeni ile çizim hazırlamak istiyorsanız. Kolon aplikasyon planında 2B düzenleme araçlarını kullanabilirsiniz.
Mevcut kolon çizimini patlatın. Düşey donatı dağılımı uygun ise aynı boyda etriye kullanıp çiroz sayılarını düzenlemeniz bir yöntem olabilir.

Veya farklı bir boyda etriye çizmek istiyorsanız. Çizim sekmesindeki Etriye komutu kullanılabilir veya mevcut etriye çizimi patlatılarak "Düğüm noktası taşı" komutu çizim Strech edilerek düzenlenebilir.

Etriye opsiyonları ile istek notlarımız arasındadır.

Ekli dosyalar

• TBDY2018.png
    TBDY2018.png
    64.1 KB · Görüntüleme: 2,247
  • Tip2.png
    Tip2.png
    63.6 KB · Görüntüleme: 2,247
  • Tip1.png
    Tip1.png
    20.2 KB · Görüntüleme: 2,246
proje kontrol

projemi rica etsem inceleyebilir misiniz merdiven işlenmemiş henüz onun dışında yapmam gereken ya da dikkat etmem gereken bir durum var mıdır?konsollar fazla olduğu için tereddütteyim.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
inci":2axneny5' Alıntı:
projemi rica etsem inceleyebilir misiniz merdiven işlenmemiş henüz onun dışında yapmam gereken ya da dikkat etmem gereken bir durum var mıdır?konsollar fazla olduğu için tereddütteyim.
Önerilerim;
-- 1. kattaki D11-D12 döşemelerinin boşta kalan yerlerini döşeme kenarı ile oluşturun,
-- Konsol genişliği saplandığı kolon kenarından fazla olmasın, (Donatı perde kenarında boşa çıkar. P02-K11 birleşimi gibi)
-- P01-P02 perdeleri gibi çerçeve oluşturmayan ve önünün 2,6 m açıklığı olan konsol kirişlerle modelleme yapmasanız iyi olur,
-- Program bu versiyonda perdelerden konsol yapılınca, sehim kontrolü yapmıyor, (bundan sonraki versiyonda aktif olacak.)
-- Bu durumda aşağıdaki gibi kalıp planım olsa idi 1. katta K10 konsol kirişim 30/130 zemin katta da 30/120 olacaktı.
-- Kolon-kiriş rijitlikleri etkili olur ama emniyette kalmak için ben en az K10-K11 konsol kirişlerini bu ebatlarda yapardım.
Benim sol tarafta modellediğim gibi sağ tarafı da aynı şekilde modelleyebilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• K10 SEHIM.png
    K10 SEHIM.png
    42.7 KB · Görüntüleme: 2,574
unver":yozfr6nj' Alıntı:
Merhaba
inci":yozfr6nj' Alıntı:
Önerilerim;
-- 1. kattaki D11-D12 döşemelerinin boşta kalan yerlerini döşeme kenarı ile oluşturun,
-- Konsol genişliği saplandığı kolon kenarından fazla olmasın, (Donatı perde kenarında boşa çıkar. P02-K11 birleşimi gibi)
-- P01-P02 perdeleri gibi çerçeve oluşturmayan ve önünün 2,6 m açıklığı olan konsol kirişlerle modelleme yapmasanız iyi olur,
-- Program bu versiyonda perdelerden konsol yapılınca, sehim kontrolü yapmıyor, (bundan sonraki versiyonda aktif olacak.)
-- Bu durumda aşağıdaki gibi kalıp planım olsa idi 1. katta K10 konsol kirişim 30/130 zemin katta da 30/120 olacaktı.
-- Kolon-kiriş rijitlikleri etkili olur ama emniyette kalmak için ben en az K10-K11 konsol kirişlerini bu ebatlarda yapardım.
Benim sol tarafta modellediğim gibi sağ tarafı da aynı şekilde modelleyebilirsiniz.

Ünver ÖZCAN
Önerilerinizi uygulayarak yeniden bir çalışma yapacağım ilginiz için çok teşekkür ederim

unver":1qbq0hfy' Alıntı:
Merhaba
inci":1qbq0hfy' Alıntı:
Önerilerim;

Ünver ÖZCAN
P01-P02 perdeleri yerine dediğiniz gibi kare kolon yaparak modelledim kirişleri de 30/130 yaptığım halde sehimi kurtaramıyorum.

Merhaba
inci":3gb0ot9l' Alıntı:
P01-P02 perdeleri yerine dediğiniz gibi kare kolon yaparak modelledim kirişleri de 30/130 yaptığım halde sehimi kurtaramıyorum.
Konsol Kiriş ve saplanan kirişler üzerinde pencere/kapı boşlukları varsa düşün,
üst katta duvar yüklerini kaldırın, döşeme yüklerini azaltın,

Ünver ÖZCAN

unver":2vnxa5ck' Alıntı:
Merhaba
inci":2vnxa5ck' Alıntı:

Ünver ÖZCAN
Affınıza sığınarak son bir soru daha sormak istiyorum projeyi netleştirmek için.sehim şartını her zaman denetlememiz için gereken şartlar nelerdir?bu projede sehim şartını her zaman denetle demediğimiz zaman kiriş boyutu Farklı,denetlediğimiz zaman boyutu Farklı olabiliyor

inci":1u8qa31f' Alıntı:
unver":1u8qa31f' Alıntı:
Merhaba
inci":1u8qa31f' Alıntı:

Ünver ÖZCAN
Affınıza sığınarak son bir soru daha sormak istiyorum projeyi netleştirmek için.sehim şartını her zaman denetlememiz için gereken şartlar nelerdir?bu projede sehim şartını her zaman denetle demediğimiz zaman kiriş boyutu Farklı,denetlediğimiz zaman boyutu Farklı olabiliyor

ICS 91.080.40 TÜRK STANDARDI TS 500/Şubat 2000 sayfa 61 , madde 13.2

Ekli dosyalar

merhabalar,
projedeki hataları gidermek isterken daha fazla hata alıyorum, sebeplerini ve çözüm önerilerini merak ediyorum.İnceleyip değerli görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.

Merhaba
cvlngnr":227pfmiu' Alıntı:
projedeki hataları gidermek isterken daha fazla hata alıyorum, sebeplerini ve çözüm önerilerini merak ediyorum.İnceleyip değerli görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.
Önerilerim;
--Asansör perdesini grup perde yapın,
AMA:
Asansör perdeleri çevresinde, kat ile bağlantılı yeterli döşeme, kiriş mütemadiligi yok.
TBDY2018 deprem yönetmeliği de bu tür boşlukları istemiyor.
Depremde binaya göre daha rijit olan asansör grup perdesinin deplasmanı az olacağından zayıf olan döşeme bağlantılarında az veya çok hasar oluşur.
Bu tür modelleme yapmayın.
Gerekirse mimari proje değişikliğine gidin.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• ASANSÖR PER.png
    ASANSÖR PER.png
    112.8 KB · Görüntüleme: 2,611
Herkese iyi çalışmalar.
Kaset döşeme sistemi ile oluşturduğum modelde geometri kontrolündeki hataları gideremedim. Döşeme şekillerinden kaynaklı tipik kiriş tanımlama problemim var. Ayrıca kat sahanlığı döşemeleri ve konsol olarak çalışan perdeye mesnetli balkon döşemem de sebebini anlayamadığım şekilde ekstra zorlanıyor. Raporda hata görünmeyecek şekle getirdim ancak içime sinmedi. çünkü analiz esnasında projemde bulunmayan döşemelerde -örneğin katta 10 döşemem var ama 11 NOLU DÖŞEMEDE AĞ OLUŞTURULAMADI- şeklinde hatalar oluyor. Program analizi yapıyor ancak raporda da bu modelde olmayan döşemeleri görüyorum. Bu hayali döşemeleri nası silebilirim?
(Ayrıca Mdmax değeri sonsuz değerde görünen döşemeler var.)

Merhaba
Önerilerim;
--Geometri kontrolündeki hataları düzeltin,
--Merdiven döşeme boşluğunu, döşeme kenarı ile oluşturun,
fuatmuh":26zhpo6d' Alıntı:
analiz esnasında projemde bulunmayan döşemelerde -örneğin katta 10 döşemem var ama 11 NOLU DÖŞEMEDE AĞ OLUŞTURULAMADI- şeklinde hatalar oluyor.
--Geometri kontrolü yaptırın-ağ oluşturulamayan döşemenin üzerine tıklayın-sol alt köşede obje seç ile işaretleyin çıkın-delete basın, işaretlediğiniz ağ oluşturulamayan döşeme silinir.
--En son hesapta sonlu elemanların genişliklerini 0,25 m yapıp analizi bitirin.

Ünver ÖZCAN

unver":1p190gcd' Alıntı:
Merhaba
cvlngnr":1p190gcd' Alıntı:
Önerilerim;
--Asansör perdesini grup perde yapın,
AMA:
Asansör perdeleri çevresinde, kat ile bağlantılı yeterli döşeme, kiriş mütemadiligi yok.
TBDY2018 deprem yönetmeliği de bu tür boşlukları istemiyor.
Depremde binaya göre daha rijit olan asansör grup perdesinin deplasmanı az olacağından zayıf olan döşeme bağlantılarında az veya çok hasar oluşur.
Bu tür modelleme yapmayın.
Gerekirse mimari proje değişikliğine gidin.

Ünver ÖZCAN

teşekkür ederim, mimarla iletişime geçip değişiklik önereceğim. iyi çalışmalar dilerim.

Merhaba
karabatak":33x2nyz3' Alıntı:
Merhaba linki gonderdigim projedeki hatalari bi turlu asamadim konu hakkinda tavsiye verebilirmisiniz acaba ?
Önerilerim;
--Bodrum kat rijitlik tiklerini kaldırın,
--Rx=Ry=7 A15 alın,
--Yük-Güvenlik den TS500 ve TS498 tikini işaretleyin,
--Perdeleri grup yapın,
--Hesabı 4.8.5.1. göre yaptırın,
--K60 kirişini perde yapabilirsiniz,
--Merdiven mesnetleme hatalarını düzeltin,
--Merdiven döşeme kalınlığını 0,15 m yapın,
--Katlarda hareketli yükler okul olduğundan az artırın,
--Çatı katında hareketli yükler girilmemiş,
--Zımbalama için radye kalınlığını artırın veya zımbalama donatısı koyun,
--Hesabı sonlu elemanları 0,25 m yaparak tamamlayın,

Ünver ÖZCAN

Merhaba, birşey danışacağım. 3 bloklu bir projem var. Bodrumları birleşik, otopark olacak. 3 bloğu da tek modelde çözsem, analiz kapsamında bir aıkıntı yaratır mı acaba? Aksi halde dilataayonlu çözmem gerekiyor ve fazladan kolon olacağı için otoparka sıkıntı yaratıyor

puncover":2ak0luvv' Alıntı:
Merhaba, birşey danışacağım. 3 bloklu bir projem var. Bodrumları birleşik, otopark olacak. 3 bloğu da tek modelde çözsem, analiz kapsamında bir aıkıntı yaratır mı acaba? Aksi halde dilataayonlu çözmem gerekiyor ve fazladan kolon olacağı için otoparka sıkıntı yaratıyor
Merhaba,
Programda dilatasyonlu projeleri tek bir projede çözebilirsiniz. Analiz modeli açısından bir sorun oluşmaz. Çözüm esnasında program, girdiğiniz döşeme bütünlüğüne bağlı olarak, dilatasyonları otomatik bulacaktır. Tek veya ayrı projeler olarak girilmesi kararı için yapınızın durumunu ve geometrisini irdelemeniz gerekir.
Farklı geometrilerle ilgili olası kabulleri örneklerle inceleyelim:
Alt katlarda tek blok, üst katlarda bağımsız kuleler olarak devam eden yapılar
Bu tür yapılarda farklı proje olarak çözme şansınız mevcut değildir. Bundan dolayı projeyi katlarda birden fazla rijit diyafram kabulüne göre çözmeniz gerekir. (Çözüm esnasında program, girdiğiniz döşeme bütünlüğüne bağlı olarak, diyaframları otomatik bulur)

Temelleri ortak olan yapılar
Temelleri ortak yapılarda iki farklı çözüm uygulayabilirsiniz. Birinci alternatif, yapıyı tek bir proje olarak girebilir ve çözüm yapabilirsiniz. İkinci alternatif ise yapıyı birden fazla projeler olarak ayırıp modelleyebilirsiniz.

Temelleri de dilatasyonlu yapılar
Bu türde yapıların çözümünde en uygun yöntem yapıyı farklı projeler olarak modellemektir.

-Yapıların taşıyıcı sistem tipi seçimi, perde devrilme kontrolleri, rijit kat tanımları vb. yönetmelik kontrolleri açısından da ayrı proje dosyalarında çözümlenmesi uygun olur.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• r_1.png
    r_1.png
    173.2 KB · Görüntüleme: 2,324
  • r_2.png
    r_2.png
    76.1 KB · Görüntüleme: 2,323
alt kata göre rijit olmayan üst kat olmadığı için, rijit tik işaretlerini kaldırabilirsiniz.

Geri