Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız
tevekkül":2ql6ihoc' Alıntı:
Merhaba. Ekteki projemde bodrum katta bazı perdelerimde başlık donatısı attığını görüyorum. bunun sebebi ne olabilir ve tavsiyeniz nedir?
Merhaba,
Programda rijit katta bulunan bodrum perdeleri için de Madde 7.6.2 de belirtilen Hw/Lw>2 kontrolü yapılıp koşulun sağlanması durumunda uç bölgeleri oluşturulmaktadır.
Bodrum perdelerinde uç bölgesi oluşturulmasını istemiyorsanız, Perde özellikleri/Donatı sekmesinde Kullanıcı tanımlı seçeneği işaretlenip, başlık bölgesi uzunlukları sıfır girilebilir.

Ayrıca, geometri kotrolünde bodrum perde kalınlık uyarısı verdiği için bodrum perdelerini "subasman/tüm katlarda devam etmeyen perde" olarak işaretlediğimde uyarı vermiyor. bodrum katım zaten rijit. bu işaretlemeyi yapmayıp geometri kontrolündeki uyarıyı dikkate almasam modelleme olarak hata etmiş olur muyum?
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
"Subasman/tüm katlarda devam etmeyen perde" olarak işaretleyebilirsiniz.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• u_b.png
    u_b.png
    21.2 KB · Görüntüleme: 2,302
Merhaba... Ekteki projemde sürekli temel tanımlamada sorun yaşıyorum. doğru modelleme nasıl yapılmalı? temeller kolon düğüm noktalarından mı yoksa perde düğüm noktalarından mı geçmeli? örneğin p37 pedesinin iki düğüm noktasından ayrıca sürekli temel tanımlanmalı mı? bununla birlikte s3 kolonunun tamamı sürekli temel içinde kalacak şekilde ikinci bir konsol sürekli temel mi yapmalıyım. teşekkürler

Ekli dosyalar

tevekkül":eepm5qko' Alıntı:
Merhaba... Ekteki projemde sürekli temel tanımlamada sorun yaşıyorum. doğru modelleme nasıl yapılmalı? temeller kolon düğüm noktalarından mı yoksa perde düğüm noktalarından mı geçmeli? örneğin p37 pedesinin iki düğüm noktasından ayrıca sürekli temel tanımlanmalı mı? bununla birlikte s3 kolonunun tamamı sürekli temel içinde kalacak şekilde ikinci bir konsol sürekli temel mi yapmalıyım. teşekkürler
Merhaba,
Sürekli temel düğüm noktaları kolon kolon düğüm noktalarına denk gelecek şekilde ve sürekli temel genişlikleri tüm perde ve kolonları içine alacak şekilde bir veri girişi yapılabilir.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• s_t.png
    s_t.png
    113.5 KB · Görüntüleme: 2,108
Merhaba
mertçıngı":36tc9fue' Alıntı:
bazı krişlerde sehim sorununu gideremedim yardımcı olur musunuz ve proje hakkında önerileriniz nelerdir.
Önerilerim;
--Sehim hatası veren kirişlerde, saplanan kirişlerin var ve üzerinde 2,5 m yüksekliğinde 13 cm duvar görülüyor. Bu duvarlarda pencere muhakkak vardır bu boşlukları düşüp hesap yaptırın. (ben 1.5 m duvar yükü aldım kurtarıyor.)
Ayrıca
--Birinci bodrum katın rijitliğini kaldırın,
--Rx=Ry=7 A15 alın
--Geometri kontrolündeki hataları düzeltin,
--Nervür kirişleri üzerine hareketli yük alın,
--Balkon hareketli yüklerini 0,500 t/m2 yapın,
--Yatay toprak yüklerini perdelere girin,
--Son hesapta sonlu eleman genişliklerinin tamamını 0,25 m yaparak hesabı sonlandırın.

Ünver ÖZCAN

Merhaba,
Çizdiğim 500 m3 betonarme içmesuyu deposu için modellediğim YP02 ve YP03 yürüme platformları analiz sonrası betonarme tasarım yetersizliği uyarısı vermektedir. raporlar kısmında bunlarla ilgili herhangi bir uyarı çıkmamaktadır.
P33, P34 ve P44 perdelerinde ise fazla donatı gözlenmekte. Ayırca projemin madde 1.1.7 kapsamında incelenmesi mümkün mü? teşekkür ederim.

mehdiduman":zqmlvzwo' Alıntı:
Merhaba,
Çizdiğim 500 m3 betonarme içmesuyu deposu için modellediğim YP02 ve YP03 yürüme platformları analiz sonrası betonarme tasarım yetersizliği uyarısı vermektedir. raporlar kısmında bunlarla ilgili herhangi bir uyarı çıkmamaktadır.
P33, P34 ve P44 perdelerinde ise fazla donatı gözlenmekte. Ayırca projemin madde 1.1.7 kapsamında incelenmesi mümkün mü? teşekkür ederim.
Merhaba,
-Yürüme platformu merdiven olarak tanımlanmış. Merdivene ait yetersizlikler Proje hata tespit listesinde raporlarda verilmemektedir.
-YP03 merdiveninin üst kenarı P02 perdesine mesnetlenemiyor. Tüm perdelerin özelliklerinde sonlu eleman genişliği 25 cm düzenleyin. Bu duruma göre analiz yapıldığında merdiven perdeye bağlanacak ve donatı yetersizliği sorunu oluşmayacaktır.
-P33-34-44 perdeleri kısa başlık perde olarak işaretlenmiş. Bu seçenek perde grubunda olan ve 1/6 oranını sağlamayan taşıyıcı sistem perdeleri için kullanılır. Sizin projenizde ilgili perdelerde bu seçeneğin işaretlenmesine gerek yok.
İyi çalışmalar

unver":f2m8c9b1' Alıntı:
Merhaba
cvlngnr":f2m8c9b1' Alıntı:
üzerinde çalıştığım projede bazı hataları düzeltemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Öneri proje ekte.
Merdiven modellemesini ve mesnetlemesini yapıp bina ile birlikte çözmek size kaldı.

Ünver ÖZCAN

ilginiz için çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.

merhabalar

idecadi yeni yeni çözmeye çalışıyorum. Projemde varsa hata eksik veya önerileriniz bekliyorum.

Ancak benim bir sorum var. Kirişlerde kapasite diyagramına baktığımda kapasitesini aşmış olduğunu görüyorum ancak program beni uyarmıyor. yanlış bir şey mi yapıyorum acaba?

şimdiden teşekkürler

Kirişsiz döşeme olarak ilk kez modelleme yapıyorum. Webinarları izledim ve forumda yazılanları da okudum. Ancak 2 farklı model tipi var gibi görünüyor. Birinde normal plak kirişli sistemdeki kirişler varmış gibi parçalı döşemeler modelliyoruz. Diğer opsiyonda Büyük tek parça döşemeler modelliyoruz. Kirişsiz döşeme hakkındaki webinardaki örnek modelde 2.sistem (büyük döşemeler) kullanılmış. Ancak büyük döşemeler kullanıldığından çekme dayanımı yetersizliği gibi hatalar meydana gelebiliyor. Hangisi doğrudur ya da genel olarak modellemede yaptığım hatalar nelerdir tecrübeli meslektaşlarım yardımcı olursanız sevinirim. Ona göre çalışmaya devam etmek hataları gidermeye çalışmak istiyorum.

1.TİP

2.TİP

unver":3wvn1g7a' Alıntı:
Merhaba
fuatmuh":3wvn1g7a' Alıntı:
Kirişsiz döşeme olarak ilk kez modelleme yapıyorum.
Öneri proje ekte.
Geometri kontrolündeki hatalar size kaldı.

Ünver ÖZCAN

Öncelikle vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.Tek parça döşemeli model üzerinde çalıştığınıza göre onun doğru modelleme yöntemi olduğunu farz ediyorum. Bazı sorularım var.
-Sonlu eleman genişliğini neye göre seçtiniz acaba varsayılan genişliği her projede değiştirmeli miyiz?
-Döşemeler kalınlık kontrolünde TİP kısmında "ÇİFT YÖNDE ÇALIŞAN" olarak adlandırılıyor. Ancak bazılarında "KİRİŞSİZ DÖŞEME" yazıyordu. Burada program neye göre tip belirliyor?

Merhaba
fuatmuh":106axdhc' Alıntı:
-Sonlu eleman genişliğini neye göre seçtiniz acaba varsayılan genişliği her projede değiştirmeli miyiz?
İdeCad önerisi, en son hesapta yapıdaki bütün sonlu elemanları 0,25 m yaparak hesabı tamamlayın, (diğer bir programda bu öneri 1,00 m)
fuatmuh":106axdhc' Alıntı:
-Döşemeler kalınlık kontrolünde TİP kısmında "ÇİFT YÖNDE ÇALIŞAN" olarak adlandırılıyor.
Program belirliyor ama döşemeyi nasıl çalıştıracaksanız, bu duruma müdahale edip isterseniz çalışma şeklini ve donatı durumu degiştirebilirsiniz.
(döşeme üzerine gidip sol tuşla döşemeyi seçip/betonarme hesap aksı edit ile değişiklik yapabilirsiniz.)

Ünver ÖZCAN

Re: Yarı/tam Rijit Çözüm Sürekliliği olmayan konsol kaset/ne

merhaba kolay gelsin
projemde geometri kontrolünde 4. kat D06 döşemesinde - konsol döşeme tek nervür ya da kaset olarak dizayn edilemez- hatası alıyorum
mimariden dolayı planda değişiklik yapamıyorum .
çözüm önerileriniz nedir ?
teşekkür ederim .

3428:3s84k28k' Alıntı:
merhaba kolay gelsin
projemde geometri kontrolünde 4. kat D06 döşemesinde - konsol döşeme tek nervür ya da kaset olarak dizayn edilemez- hatası alıyorum
teşekkür ederim .

Merhaba,
D06 kaset döşemesindeki boşluk kenarlarında tali kiriş kullanmanız daha uygun olur. (Benzer durumdaki diğer döşemelerde de aynı şekilde )

Not: Çift doğrultulu dişli (kaset) döşemelerde diş aralığı diş aralıkları 70 cm. den büyük olmamalı.

Ekli dosyalar

• d06.png
    d06.png
    33.3 KB · Görüntüleme: 1,698

Levent Özpak:17latyna' Alıntı:
3428:17latyna' Alıntı:
merhaba kolay gelsin
teşekkür ederim .

Merhaba,
D06 kaset döşemesindeki boşluk kenarlarında tali kiriş kullanmanız daha uygun olur. (Benzer durumdaki diğer döşemelerde de aynı şekilde )

Not: Çift doğrultulu dişli (kaset) döşemelerde diş aralığı diş aralıkları 70 cm. den büyük olmamalı.

tali kiriş yapamadım maalesef . nasıl yapacağım konusunda yardımcı olur musunuz?

Geri