Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız
Merhaba
Öneri proje ekte.
batuhann28522":w2axnvtv' Alıntı:
Kolay gelsin. Sürekli yaşadığım kolon-kiriş kesme güvenliği sorunu bir türlü sorunu çözemiyorum. Yardımcı olabilirmisiniz. Proje alttaki linktedir. İlginiz için teşekkürler
BİLGİ NOTU: Bu durumda projede hata yok ama; dışta bulunan kolonları çerçeve olarak birleştirseniz çok iyi olur. (Benim bulunduğum ilde dış kolonlar çerçeve olarak birleştirilmemesi durumunda proje yapı denetimden geçmez.)

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

unver":3ndtr6i8' Alıntı:
Merhaba
Öneri proje ekte.

BİLGİ NOTU: Bu durumda projede hata yok ama; dışta bulunan kolonları çerçeve olarak birleştirseniz çok iyi olur. (Benim bulunduğum ilde dış kolonlar çerçeve olarak birleştirilmemesi durumunda proje yapı denetimden geçmez.)

Ünver ÖZCAN

Çok teşekkürler Ünver bey. Haklısınız bizde istemiyoruz aslında ancak bu bölgede bu tür çıkmalar geçiyor. Birsey daha soracağım çünkü sürekli bu kiriş kolon birleşim hatasına takılıyorum. Önerileriniz nelerdir. Sol altta balkondaki sorunu nasıl çözebildiniz. Teşekkürler ilginiz için

batuhann28522:2zugetsh' Alıntı:
Kolay gelsin. Sürekli yaşadığım kolon-kiriş kesme güvenliği sorunu bir türlü sorunu çözemiyorum. Yardımcı olabilirmisiniz. Proje alttaki linktedir. İlginiz için teşekkürler
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Kolon kiriş birleşim kesme güvenliği(B) yetersizliği için TBDY 2018 madde 7.5 ve "Sıkça Sorulan Sorular" dokümanında 9. maddeyi inceleyebilirsiniz.

merhabalar. B+5 katlı bir projem var. asansör perdesinin çevresindeki kirişlerin boyutları ve açıklıkları her katta aynı olmasına rağmen bodrum kattaki 2 kirişte( K05, K07); kirişlere 50/70 gibi boyutlar vermeyince Nmax hatalarını çözemiyorum. projenin geneli için de eksik gördüğünüz şeyleri paylaşabilirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler

duriy3":1md34w7h' Alıntı:
merhabalar. B+5 katlı bir projem var. asansör perdesinin çevresindeki kirişlerin boyutları ve açıklıkları her katta aynı olmasına rağmen bodrum kattaki 2 kirişte( K05, K07); kirişlere 50/70 gibi boyutlar vermeyince Nmax hatalarını çözemiyorum.

Bodrum katla üst katlar aynı değil. Bodrum katta rijit bodrum var. K05 ve K07 kirişleri üst kata oranla daha fazla yatay kuvvet alıyorlar. Kiriş boyutlarını attırmak, beton dayanımını yükseltmek çözüme katkı sağlar.

Projenizde yarı rijit(elastik) diyafram çözümüne bağlı olarak:

Üst yapı - temel etkileşimli çözüm yapılması
Rijit bodrum kat olması
Döşeme kalınlıkları
Kat içinde elemanlara bağlanan döşemelerin bütünlüğü
Taşıyıcı sistem seçimi

Kiriş normal kuvvetlerini etkileyen faktörlerdir.

Başka bir çözüm ise kirişleri kolon gibi boyutlandırıp donatılandırmaktır. (Program otomatik yapmaz.)

Not: D07 döşemesinde "rijit diyafram oluşturma seçeneği" işaretlenmiş. İşaretlenmesine gerek yoktur.

HakanŞahin":36l8ttj7' Alıntı:
duriy3":36l8ttj7' Alıntı:
merhabalar. B+5 katlı bir projem var. asansör perdesinin çevresindeki kirişlerin boyutları ve açıklıkları her katta aynı olmasına rağmen bodrum kattaki 2 kirişte( K05, K07); kirişlere 50/70 gibi boyutlar vermeyince Nmax hatalarını çözemiyorum.

Bodrum katla üst katlar aynı değil. Bodrum katta rijit bodrum var. K05 ve K07 kirişleri üst kata oranla daha fazla yatay kuvvet alıyorlar. Kiriş boyutlarını attırmak, beton dayanımını yükseltmek çözüme katkı sağlar.

Projenizde yarı rijit(elastik) diyafram çözümüne bağlı olarak:

Üst yapı - temel etkileşimli çözüm yapılması
Rijit bodrum kat olması
Döşeme kalınlıkları
Kat içinde elemanlara bağlanan döşemelerin bütünlüğü
Taşıyıcı sistem seçimi

Kiriş normal kuvvetlerini etkileyen faktörlerdir.

Başka bir çözüm ise kirişleri kolon gibi boyutlandırıp donatılandırmaktır. (Program otomatik yapmaz.)

Not: D07 döşemesinde "rijit diyafram oluşturma seçeneği" işaretlenmiş. İşaretlenmesine gerek yoktur.

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. beton sınıfını C35 yaptım, kiriş boyutlarını değiştirdim, donatılarını artırdım yine de normal ebatlarda kurtarmıyor. nasıl bir boyut ve donatılandırma önerirsiniz?

tayfuner":1jh0sn8v' Alıntı:
İyi geceler arkadaşlar asansör perdesinde K hatasını kurtaramadım sadece 1 katta var yardımcı olursanız sevinirim
Merhaba,
Perde grubu kesme güvenliği raporunu inceleyiniz;
-Ve<Vemax ise; Perde grubu Betonarme diyaloğunda büyük etriye çapları seçerek ve/veya daha yüksek dayanımlı beton kullanarak çözüme ulaşabilirsiniz.
-Ve>Vemax ise perde boyutları büyütülebilir, daha yüksek dayanımlı beton kullanılabilir, taşıyıcı sistemde yapılacak değişikliklerle perde tasarım kesme kuvvetini azaltma seçeneklerini değerlendirilebilirsiniz.

Bazı notlar:
-Perde Devrilme Momenti Kontrolü raporu incelendiğinde Analiz Ayarlarında "4/5R uygula" satırlarını işaretlenmesine gerek olmadığı görülüyor. (Bu durumda asansör perdesindeki kesme güvenliği sorunu çözümleniyor.)
-"Obje Yönü Belirle" komutu ile K92 kirişinin bakış yönünün değiştirilip, diğer kirişlerle sürekliliğinin sağlanması uygun olur.
-Nihai tasarıma geçildiğinde döşeme ve perde sonlu eleman genişliklerinin küçültülerek (örneğin 25 cm) analiz yapılmasını öneririm.

Ekli dosyalar

• Rapor.png
    Rapor.png
    58.8 KB · Görüntüleme: 18,648
bodrum kat kolonlarında pursntaj hatası

merhaba
bodrum kat full perde olmasına rağmen kolonlarda pursantaj hatası alıyorum. son zamanlarda sürekli bu hatayı alıyorum . Baska paket programda da denedım bu hatayı vermıyor. rica etsem yardımcı olur musunuz mantığını öğrenmek istiyorum. teşekkür ederim . iyi çalışmlar

Donatı metrajı fazla çıkıyor

Merhaba İdecad kullanıcısı arkadaşlar
Ben normalde şantiye şefliği yapan bir inşaat mühendisiyim proje çizim işine yeni başladım ve bir iş aldım fakat ekteki projeyi çizmeme rağmen müteahhit başka bir meslektaşıma aynı projeyi 10 ton :o daha az donatı metrajı ile çözdürmüş bunun sırrı nerededir profesyonel kullanıcılar ve adminler lütfen beni de bilgilendirir misiniz benim hatam nedir ? 10 ton da 30.000 TL yaptığı için işi kaybetmek üzereyim acil yardım ederseniz sevinirim :(

Re: DONATI METRAJI ACİL CEVAP..

Merhaba;

Projenizde birkaç ufak dokunuşla metraj 87968kg dan 79638kg 'a düşürülebiliyor. Bunları aşağıda sıralıyorum:

1- Kirişlerde çift etriye için kiriş genişliği sınır değerini 41cm yapınız.Böylelikle kirişlerde tek etriye tanımlanacak.
2- Kolonlarda Çoklu etriye seçeneğini iptal ediniz.
3- Mütemadi temellerde etriye sıklaştırması seçeneğini iptal ediniz.

bunlar dışında taşıyıcı siteme yapılacak müdahalelerle metraj dahada düşebilir. Örneğin sürekli temel yerine radye temel tanımlamak metrajı değiştirmese de işçiliği azaltacaktır.

Not: Kolondan kolona tanımlanan kirişleri tek parça olarak girmelisiniz. Yatalı girilen kirişlerinizi düzeltiniz.

Saygılarımla.

2m proje":261hx1fv' Alıntı:
Merhaba;

Projenizde birkaç ufak dokunuşla metraj 87968kg dan 79638kg 'a düşürülebiliyor. Bunları aşağıda sıralıyorum:

1- Kirişlerde çift etriye için kiriş genişliği sınır değerini 41cm yapınız.Böylelikle kirişlerde tek etriye tanımlanacak.
2- Kolonlarda Çoklu etriye seçeneğini iptal ediniz.
3- Mütemadi temellerde etriye sıklaştırması seçeneğini iptal ediniz.

bunlar dışında taşıyıcı siteme yapılacak müdahalelerle metraj dahada düşebilir. Örneğin sürekli temel yerine radye temel tanımlamak metrajı değiştirmese de işçiliği azaltacaktır.

Not: Kolondan kolona tanımlanan kirişleri tek parça olarak girmelisiniz. Yatalı girilen kirişlerinizi düzeltiniz.

Saygılarımla.

Allah razı olsun dediğiniz gibi oldu gerçekten 41 cm in ana mantığı nedir ezbere gitmektense mantığı kavrasam 4 ton fark kaldı verebileceğiniz başka tüyolar var mı ?

Merhaba;

Kat genel ayarlarında( planda bodrum perdesi olmamasına rağmen) rijit borum kat tanımı yapılmış, bu durum analizi ve metrajı değiştireceği için dikkate almalısınız.

İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    57.2 KB · Görüntüleme: 18,005

s_f_d":3pxl0yvy' Alıntı:
Merhaba;

Kat genel ayarlarında( planda bodrum perdesi olmamasına rağmen) rijit borum kat tanımı yapılmış, bu durum analizi ve metrajı değiştireceği için dikkate almalısınız.

İyi çalışmalar.

temelinde rijitliğini değiştirmelimiyim peki ? ( lütfen cahilliğime verin daha ilk projem:) )

Analiz ve Tasarım kısmından >> betonarme yazan yerden

Kiriş parametreleri >> çift etriye için min b. >> minumum b değeri projede kullandığın en geniş kirişin 1 cm üzeri olmalıdır. ( mesela 60/ 32 kiriş kullanıldı ise bu değer 61 cm olmalıdır , 50/ 32 kullanıldı ise en büyük bu değer 51 cm olmalıdır gibi.. )

Kiriş parametreleri >> Gövde demiri için H. >> H değeri projede kullanılan en derin kirişten 1 cm büyük olmalıdır. ( mesela 60/ 32 kiriş kullanıldı ise bu değer 33 cm olmalıdır , 25/60 kullanıldı ise en büyük bu değer 61 cm olmalıdır gibi.. )

Nervür ve Kaset Parametreleri Kısmından >> Gövde Demiri için H değerini aynı mantıkla en derin nervürden 1 cm büyük yap .
Nervür ve Kaset Parametreleri Kısmından >> Çift Etriye için min .B >> değerini aynı mantıkla en geniş nervürden 1 cm büyük yap .

Sürekli Temel Parametreleri kısmından >> Etriye Sıklaştırması tikini iptal et .
Sürekli Temel Parametreleri kısmından >> Çift Etriye için min. B değerini en geniş temel değerinden 1 cm büyük yap .
Sürekli Temel Parametreleri kısmından >> Gövde Demiri için min. H. değerini en derin temel değerinden 1 cm büyük yap .

BU UYGULADIKLARIM BANA 10 TONDAN DAHA FAZLASINI KAZANDIRDI ÖZELLİKLE 2M E ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM ARAYIŞ İÇİNDE OLANLAR FAYDALANSIN DİYE PAYLAŞIYORUM KOLAY GELSİN ..

DONATI METRAJI ACİL CEVAP..

Merhaba;

Çift etriye ve gövde donatısı için yönetmelikte uyulması gereken şartlar var, Sınır değerleri belirlerken bunları göz önünde bulundurmalısınız!
Mesela:
Gövde donatısı için Kiriş yüksekliği 600mm Büyükse gövde donatısı gereklidir denilmekte (TS500). Yani h=60cm lik kirişte gövde donatısı konmayabilir amam 61cm olunca koymak zorundasınız.
Aynı şekilde Etriye kolları arası 350mm aşmayacak deniliyor (TBDY2018). Siz bu noktada da sınırdasınız.

O sebepten genelleme yapmak hatalı olur.

Saygılarımla.

2m proje":3t0hp0ee' Alıntı:
Merhaba;

Çift etriye ve gövde donatısı için yönetmelikte uyulması gereken şartlar var, Sınır değerleri belirlerken bunları göz önünde bulundurmalısınız!
Mesela:
Gövde donatısı için Kiriş yüksekliği 600mm Büyükse gövde donatısı gereklidir denilmekte (TS500). Yani h=60cm lik kirişte gövde donatısı konmayabilir amam 61cm olunca koymak zorundasınız.
Aynı şekilde Etriye kolları arası 350mm aşmayacak deniliyor (TBDY2018). Siz bu noktada da sınırdasınız.

O sebepten genellemem yapmak hatalı olur.

Saygılarımla.

tamamdır teşekkürler aydınlattığınız için

2 KATLI BİNADA RADYE DONATI YETERSİZ

2 KATLI OLAN BU YAPIDA TEMEL YÜKSEKLİĞİNİ 80 CM BİLE YAPTIM DONATI YETERSİZ HATASI DEVAM EDİYOR.
AŞIRI DONATI ÇIKIYOR LÜTFEN YARDIM EDER MİSİNİZ? BÖYLE BİR YAPIDA BU KADAR DONATI FAZLA DEĞİL Mİ ?
İZ.ide10.html

Geri