Bim Çelik Tasarım kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Re: ideCAD Çelik 8 kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Merhaba;

Bu sürümde kolon aplikasyon planı ile ilgili hata mevcuttur. Bildiriminiz notlarımız arasındadır. Konu ile ilgili çözüm üretilecektir. Şimdilik yaptığınız gibi çelik elemanları silerek devam etmeniz gerekmektedir.

İyi Çalışmalar.

Son düzenleme:

Kolay gelsin. Versiyon 8 de perdelere veya duvarlara boşluk bırakamıyorum. Bende bulunan setup cd'sinden kaynaklı oabilir. ama programımda şu anda kapı pencere ikonu, komutu sekmesi bulunmamakta. kütüphanede yalnızca yön gösteren çizim mevcut.

adil.ins":4lwr67zp' Alıntı:
Kolay gelsin. Versiyon 8 de perdelere veya duvarlara boşluk bırakamıyorum. Bende bulunan setup cd'sinden kaynaklı oabilir. ama programımda şu anda kapı pencere ikonu, komutu sekmesi bulunmamakta. kütüphanede yalnızca yön gösteren çizim mevcut.

Merhaba,

-Programı, klavyenin sol tarafında bulunan Ctrl+Shift tuşuna basarak çalıştırın. Ekrana "kayıtlı giriş ayarları temizlendi" şeklinde mesaj gelecek. Tamam' ı tıklayarak devam edin. Kapı/pencere komutunu hala göremiyorsanız, aşağıdaki linkten Teamviewer programının 8 sürümünü kurup bizi arayın. Bilgisayarınıza uzaktan erişim sağlayarak sorunu inceleyelim.

Not: Bilgisayarınızda Ver 8.103 sürümü yüklü değilse aşağıda linki verilen sayfadan indirip, kurabilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İyi çalışmalar

Çelik hesap raporunda kolonların tabanındaki mesnet reaksiyonlarına nerden bakabilirim.

Merhaba;

Raporlardan mesnet reaksiyonlarını görememektesiniz. Analiz modeli çerçeve sonuçları bölümünden iç kuvvet diyagramlarını görüntüleyerek sizin mesnet reaksiyonarını elde etmeniz gerekmektedir. Arayüz ve raporlarda mesnet reaksiyonları okunamamaktadır.

İyi Çalışmalar.

nurgulkaya":sgnvzjd3' Alıntı:
Merhaba;

Raporlardan mesnet reaksiyonlarını görememektesiniz. Analiz modeli çerçeve sonuçları bölümünden iç kuvvet diyagramlarını görüntüleyerek sizin mesnet reaksiyonarını elde etmeniz gerekmektedir. Arayüz ve raporlarda mesnet reaksiyonları okunamamaktadır.

İyi Çalışmalar.

Nurgül Hanım bu bilgiler de raporlamada yakında basılacaktır değil mi :)

Merhaba Erhan Bey;

Mesnet reaksiyonları ile ilgili talepler ile ilgili çalışma yapılmak üzere Bildiriminiz notlarımız arasındadır. İleride raporlardan görüntüleyebileceksiniz.

İyi Çalışmalar.

Son düzenleme:
Tekil temel açılımı alamıyorum

Merhaba arkadaşlar.İdecad 8 versiyonu kullanıcısıyım çizdiğim çelik projemde tekil temeller var.Çizimlerde tekil temel açılımlarını alamıyorum.

Merhaba ;

Tekil temeller ile ilgili çizimlerde bu sürümde hata mevcuttur. Açılımlar ile ilgili sizin çizimlere müdahale etmeniz gerekecektir.

İyi Çalışmalar.

nurgulkaya":31y48mz6' Alıntı:
Merhaba ;

Tekil temeller ile ilgili çizimlerde bu sürümde hata mevcuttur. Açılımlar ile ilgili sizin çizimlere müdahale etmeniz gerekecektir.

İyi Çalışmalar.

Merhaba;
Ne yapmam lazım ? Çizimler hiç alınmıyor.

Merhaba;

Tekil temelin üstüne kısa betonarme kolonlar çizin onların üstüne çelik kolonları analiz sonrası farklı kaydederek çelik tüm elemanları silin ve analiz yapmadan sadece temel çizimlerini alın. BU geçici çözümdür. Çizimlerle ilgili bu problemler daha sonraki ana sürümde çözülecektir.

İyi Çalışmalar.

Merhaba
Dikdörtgen ve kare profilleri kullanarak bir kapı çizdim. Birleşimlerini kaynaklı olarak atadım. Yükleri de atadım ama analiz yaptır dediğimde geometri hatası veriyor ve analizi yapmıyor. Bir noktayı işaret ediyor ancak o noktada ve sistemin tamamında çakışma yok. Geometri kontrolü yaptığımda da bir problem gözükmüyor. Yardımcı olabilir misiniz?

mail adresinize mi göndereyim? özel mesaj olarak göndermeyi denedim ama oldu mu bilmiyorum?

Programda önce analizi yapıp sonra birleşimleri yaptığımızda herhangi bir sorunla karşılaşabilir miyiz?

Merhaba;

Analizde problem olmaz. Ancak elemanların serbestliklerinden müdahale etmezseniz tüm düğüm noktaları sabit bağlı olarak analiz yapılır.

Ekli dosyalar

• serbestlikler.png
    serbestlikler.png
    20.8 KB · Görüntüleme: 16,701

nurgulkaya":33dbe0tx' Alıntı:
Merhaba;

Analizde problem olmaz. Ancak elemanların serbestliklerinden müdahale etmezseniz tüm düğüm noktaları sabit bağlı olarak analiz yapılır.
Teşekkürler. Kolonun zayıf ekseninde bağlı kirişlere mafsal atmam gerekirse kendim tanımlarım.

Merhaba,

8.103 'den 8.500 sürümüne geçişte konstrüktif birleşimlerin bir kısmının hesabı yapılabilir olmasını bekliyordum. Bir sonraki sürümde bu konuda gelişme olacak mı.

İyi çalışmalar.

Merhaba;

Şuan ki hedefler arasındadır. Bu yönde birleşimlerin default değerleri ile ilgili ar-ge çalışması yapılmaktadır. Süreç tamamlandığında tüm birleşimler için hesap yapılabilmesinin yolu açılacaktır. Şimdilik sürüm olarak bir sonraki sürüm diyememekteyiz. Zira bir sonraki ara sürüm yakın zamanda 8.500 deki bir takım eksiklikler giderilerek paylaşılacaktır.

İyi Çalışmalar.

8.5 versiyonunun analiz kabullerinin Yeni çelik yönetmeliğine uyumu konusunda biraz daha detay verebilirmisiniz, mesela analiz yöntemi 6.2 maddesindeki gibi midir, geometrik ön kusurlar nasıl dikkate alınıyor, azaltılmış rijitlikler kullanılıyor mu, özetle yönetmeliğin 6. kısmına programın uyumu nasıldır bilgilendirirseniz faydalı olur. Selamlar.

Geri