Bim Çelik Tasarım kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Re: ideCAD Çelik 8 kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Merhaba;

Sıralamanızda küçük bir değişiklik olması gerekir. Şu şekilde:
M22*25-50 için örneğin 22= bulon çapı, 25=bulon levhalar arasında kalan boyu, 50= bulon toplam boyu

İyi Çalışmalar.

Merhaba,

TS EN 1991-1-4 yönetmeliği ile iskeleye etkiyen rüzgar hesabı yapmak istediğimde Analiz ayarları- rüzgar sekmesinde hava yoğunluğu birimi 0.00125 t/m3 yazdığımda, raporda 0.00125 kg/m2 veriyor. Acaba birimsel hata mı vardır. Teşekkürler

Merhaba,

Programda rüzgar yükü dikkate alınırken hava yoğunluğu 1,25 kg/m3 default değeri olarak alınıyor. Menüde 1.25 t/m3 şeklinde bir yazım hatası mevcut. Hesaplarda 1,25 kg/m3 şeklinde dikkate alınıyor ancak yazı t/m3 olarak yazılmış. Gerekli notu almış durumdayız.

İyi çalışmalar...

idecad 8.5 çelik programında çelik birleşim yerlerinde "Tasarım Hesabı" sekmesine bastığım an program kilitleniyor ve kapanıyor.
Tüm çelik birleşim yerlerindeki hesaplamalarda aynı sorun var.
Nasıl giderebilirim?

Merhaba;

Kullandığınız yönetmeliğin AISC 360-10 veya TÇY 2016 olup olmadığını kontrol ediniz. Kullandığınız sürüm 8.504 mü emin olunuz. Proje bazlı bir hata olabilir, hızlı modda birleşimleri tanımladıysaniz herhangi bir birleşimin özelliklerine giriniz ve birleşimin kendine ait menüsünde sağdaki küçük görüntüde birleşim kolon-kiriş arasında doğru olarak oluşmuş görünüyor mu kontrol ediniz.

Eğer yönetmeliğiniz TS EN ise birleşim hesabı yapılmamaktadır, bu nedenle program kilitlenmekte olabilir, yönetmelik değiştiriniz.
Eğer yönetmelik problem değil ise yukarıda bahsettiğim küçük birleşim ekranında kolon-kiriş geometrik olarak birleşim doğru görünmüyor ise birleşimleri kaldırınız, hızlı odu devre dışı bırakarak önce kolon ardından kiriş seçerek birleşimleri tanımlayınız. Ekranda alt mende birleşimlere girdiğinizde yapmanız gereken adımlar yazar, yardım oalrak kullanabilirsiniz.

Bu şekilde çözüm üretemezseniz proje bazlı sıkıntı yaşamaktasınızdır. Lütfen projenizi ekleyiniz.

İyi Çalışmalar.

Kesit optimizasyonu ihtiyacımız var gibi görünüyor örneğin programa kesitlerini aynı istediğimiz Çelik kolonları gruplandırsak bunlar tip1 sonra kirişleri bunlar tip2 başka bir kiriş grubunu tip3 Çelik çaprazları tip4 vs sonra analiz yapsak program bize en ekonomik kesitleri kendisi seçse güzel olurdu. Bu tipler için genel bi parametre seçsek mesela tip1 İPE olsun analiz sonunda ipe kesitler içinde en ekonomik olanı kendisi seçse bu sapta vardı sanırım belirli kesitlerden kurtarani kendisi söylüyordu mesela tip1de en olumsuz kolon rüzgar kolonumuz c005 oda ipe240 dan aşağı olamaz diyelim analiz sonunda hemen bulunabilse baya deneme yanılma yapmak gerekiyor mevcud durumda

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba;

Bildiriminiz notlarımız arasındadır.

İyi Çalışmalar.

Son düzenleme:

iyi çalışmalar.
Demo sürümünde bir proje yapmak istedim eğitim videolarını izleyerek . Ancak elde ettiğim kesitler abartılı bir şekilde fazla çıktı.
mesela 10 m x 20 m lik bir açıklıkta 3 adet makas yapmak istedim çelik kolonlarımın kesiti HE 700 AA çıktı .
Acaba ben nerede neyi yanlış yapıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim Kolay gelsin..

Merhaba;

Projenizi görmeden yardımcı olmamız oldukça zor. Projenizi gönderiniz.

İyi Çalışmalar.

idestaik çelik ile ilgili belirtmek istediğim eksiklik-öneriler var...dikkate alırsanız memnun olurum...
selamlar

Ekli dosyalar

• idestatik_eksiklikler.docx
    16.1 KB · Görüntüleme: 287

Merhaba;

Teşekkür ederiz. Bildiriminiz notlarımız arasındadır.

İyi Çalışmalar.

Son düzenleme:

sevgili ideyapi çalışanları,
çelik proje yaparken ara ara eksiklik ve-veya ricalarım olacaktır...
sizlere gördükçe bildirmeye devam etmeye çalışacağım.
rijitleştirilmemiş alın levhalı 4 bulonlu birleşim hesaplarında bir hata farkettim.
tasarım sayfasına geçince kolon ve kiriş kesitleri en üstte yeralmaktadır.
ancak kolon ve kiriş yerleri hatalıdır...kolonu kiriş, kirişi de kolon gibi algılamaktadır...
düzeltmenizi rica ederim...
bu yüzden kolon başlık kalınlığı yetersiz hatası veriyor sürekli :)
selamlar...

Merhaba;

Bahsettiğiniz Rijitleştirilmemiş 4 bulonlu birleşim ile ilgili durum test projelerimizde oluşmamaktadır. Gerçekten bir program hatası var ise projenize özgü bir durum nedeniyle oluşmuş olabilir, bu nedenle projenizi göndermenizi rica edeceğim. Projenizde modelleme hatanız olabilir veya başka bir durum olabilir. Program hatası ise veya sizin bir modelleme hatanız var ise gereken dönüş yapılacaktır.

İyi Çalışmalar.

Merhabalar,

programla alakalı birkaç farklı durumla karşılaştım. Bunlar;

- Projede çatı kaplaması olmadan analiz yapabiliyorum, fakat çatı kaplaması (trapez 27/200) eklediğim zaman analiz sırasında "idecad çalışmayı durdurdu" hatasıyla program kendini kapatıyor. PC'yi yeniden başlatarak 6-7 kez tekrar denememe rağmen sonuç aynı. Kaplamasız sorun yok, kaplamalı program kapanıyor.

İlgili Proje:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

- Diğer durum ise, aşıkları kesişim yerlerininden ayırdıktan sonra çaprazları atmaya çalışıldığında "Aşık başına düşen çapraz" için siz hangi değeri girerseniz girin her aşığa bir çapraz atıyor. Yani önce çaprazları atmak, daha sonra aşıkları birleşim yerinden bölmek gerekiyor.

Merhaba;

- Projenizde analiz hatası alınması sebebi olarak çaprazların petek kirişlerin boşluklarına gelmesi,çaprazlar ile aşıkların iç içe girmiş olması çaprazların olması gereken doğru formu petek kirişlere oturmak iken kolona sarkması ve çok yakın olması nedeniyle düğüm noktasının doğru oluşmaması, aşıkların modellenmesi sırasında ilk ve son aşıklar ile ilgili çakışmaları önleyici değişiklikler yapılmaması nedeniyle kaplamalarında hata vermesidir. Çaprazlarınızı kirişlere oturacak ve petek kiriş olması sebebiyle boşluklara değil, petek kiriş başlığına gelecek şekilde düzenleme yapıldı. Aşıkların birbirleri ile ve çelik kolonlar ile çakışması giderildi. Kaplama bahsettiğiniz kesit ile modellendi. Analiz problemi ortadan kalkmıştır.

Tavsiyem çaprazları petek kirişlere tanımlarken birleşimlerin boşluklara gelmesine engel olmanız, ya üst başlığa ya alt başlığa bağlamanızdır. Çakışmalar ile ilgili ise önemli olan düğüm noktalarının doğru oluşmasıdır. Perspektif ekran sağ tuş analiz görüntüleme bölümünden arada yapı bölümüne geçerek düğüm noktalarının oluşumlarını inceleyiniz. Bu konu ile ilgili
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
eğitimini izlemenizi tavsiye ederim.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 10t_vincli_düzenlenmiş.rar
    4.4 MB · Görüntüleme: 230

Modelin 3 boyutlu dwg'ye çevrilmesi aşamasında cıvata, grout vb elemanları da aktarma imkanı olursa güzel olur.

Merhaba;

İzometrik çizimlerde bulonların gösterilmesi için çelik çiizm-ayarlar- Görünüş ve Poz numaraları bölümünden aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• çelik çizim.png
    çelik çizim.png
    45 KB · Görüntüleme: 16,571
Re: ideCAD Çelik 8 kullanımıyla ilgili görüşler sorular : İs

Selamlar,
İskele projesi çizdim. Çizimleri alamıyorum, Program çok kasıyor. Sebepleri neler olabilir?

Merhaba;

İskelenin kat adedi ve yapınızın tüm çevresinde iskele girişi yapmanız durumlarında eleman sayısının fazla olması nedeniyle bilgisayarınızın performansına da bağlı olarak süresi değişmektedir. Çizimleri alma süreniz uzadığı için programı kapatıyor musunuz yoksa program kapanıyor mu? Projenizi gönderebilir misiniz?

Değişken kesitli kiriş tanımlayabilme imkanımız var mı ?

Ekli dosyalar

• render.jpg
    render.jpg
    56.2 KB · Görüntüleme: 14,285
Geri