Bim Çelik Tasarım kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Re: ideCAD Çelik 8 kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Merhaba;

Mevcut programda değişken enkesitli elemanlar modellemeniz ve tasarım yaparak rapor almanız mümkün değildir. Bildiriminiz notlarımız arasındadır.

İyi Çalışmalar.

Son düzenleme:
çelik çizim ayarları

merhaba 8.61 güncellemesinde çelik çizim ayarlarını bulamadım
yardımcı olabilirmisiniz

ideCAD Çelik 8 kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Çelik Merdiven için eğitim videosu vardı izlemiştim . Daha bulamıyorum. Sanıyorum bu projenin anlatımıydı.

Merhaba;

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
linkindeki videoda hızlıca kaynaklı birleşim anlatılırken bahsi geçmiştir.

İyi Çalışmalar.

Merhaba;
Proje , çelik tasarım menüsünde çelik kolon ve kirişlerin tasarım kontrollerinde hata vermemesine rağmen , rapor aldığımda enkesit boyutları yetersiz eleman uyarısı verip birçok kolon ve kirişte hata veriyor. sebebi nedir?

Ekli dosyalar

• eğimli döşeme2.ide85
    3.5 MB · Görüntüleme: 744

Merhaba;

linkinde yer alan eğim 1.bölüm ve 2. bölümü mutlaka izleyiniz. Projenizde çok fazla modelleme hatası mevcut. Sorunlar bu nedenle yaşanmaktadır.

ilk etapta göze çarpanlar şu şekildedir:

1) Programda döşeme; inşaat mühendisliği literatürüne uygun olarak kullanılır, yani kat içinde çelik kirişler ve tali kirişlerin üzerine tanımlanır, sizin modelinizde olduğu gibi dış cephede döşeme tanımlanmaması gerekir. BU şekilde döşemeler yükü doğru aktaramaz ve tasarım doğru yapılamaz. Dış cephe için çelik kolonlar arasına aşık tanımlayıp üzerine kaplama tanımlayınız ya da doğrudan kolonlar üzerine kaplama tanımlayınız.
2) Ana çelik kirişlerinizi; yardımcı kirişlerin geldiği bölümlerden bölmüşsünüz, sahada bu şekilde bir bağlantı yapılmayacaksa bölmenize gerek yoktur. Ana kirişlerinizi kolonlardan kolonlara veya başka bir doğrultudan gelen kirişe kadar tek parça tanımlayabilirsiniz. Sap2000 benzeri şekilde her kesişimden bölmenize gerek yoktur.
3) Analiz ayarlarında süneklik düzeyi yüksek ve R=8 İLE tasarım yaptığınız görünmektedir. Ekonomik olması açısından Deprem Yönetmeliğimizin izin verdiği gibi R= 5 ve Normal süneklik düzeyi kullanabilirsiniz.

Videoları izleyerek modelinizi tekrar oluşturunuz. Yine sorun yaşamanız halinde projenizin son halini gönderiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• döşeme.png
    döşeme.png
    364.9 KB · Görüntüleme: 14,681

Sizlerden ricam ekteki dosyayı incelemeniz ve görüşlerinizi paylaşmanızdır. Geometri, tasarım ve yönetmelik yönünden eksiklerim nelerdir?

Ekli dosyalar

• örnek.cde
    2.2 MB · Görüntüleme: 603

Merhaba;

Projenizde herhangi bir modelleme sorunu görünmemektedir. Analiz ve tasarım açısından problem mevcut değil. Girip projelendirdiğiniz yapıda stabiletiyi moment aktaran çerçeveler ile sağlamışsınız. Ancak stabiliteyi daha uygun şekilde sağlayabileceğiniz bir diğer çelik taşıyıcı sistem tasarımı 'Merkezi Çaprazlı Sistem' dir. Bu sistemin yapısı gereği düşey ve yatayda stabiliteyi sağlamak adına çaprazlar kullanabilirsiniz. Özellikle çatıda yanal doğrultuda stabiliteyi sağlamanız önem arz etmektedir. Kat deplasmanları raporu yapıda diyafram var ise oluşturulur. Herhangi bir döşeme girişiniz olmadığı için yapının deplasmanını sizin kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu projede olduğu gibi diyafram içermeyen yapılar ile gelişigüzel yapılarda; diğer programlarda olduğu gibi mühendisin kendisinin kat deplasmanlarını kontrol etmesi gerekir.

DBYBHY 2007 Bölüm 2.10' da belirtilen formüller kullanılacak olursa;

A-1 aksınızda yer alan S01 kolonunun EX yüklemesindeki UX yer değiştirmesini kontrol edecek olursak;

Çizimleri elde etmeden önce tüm birleşimleri girdiğinizden emin olunuz ve çakışma kontrolünü yapınız.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• çakışma kontrolü.png
    çakışma kontrolü.png
    112.4 KB · Görüntüleme: 14,490
  • kolon dep.png
    kolon dep.png
    5.4 KB · Görüntüleme: 14,476
  • DBYBHY 2007 - Göreli kat ötelemeleri.png
    DBYBHY 2007 - Göreli kat ötelemeleri.png
    30.2 KB · Görüntüleme: 14,475
  • 3.png
    3.png
    209.2 KB · Görüntüleme: 14,475
  • 4.png
    4.png
    206.4 KB · Görüntüleme: 14,477

Merhaba, bitirme ödevini çelik bir yapının ideCAD üzerinde gerekli analizlerinin yapılmasını ayrıca pabuç konularak tasarımının yapılıp maliyet hesabının çıkarılmasını istendi benden bu konuda yardımcı olacak birisi var mı, lütfen yardımcı olun ödevi yapmam gerekiyor :)

Malzeme: ST 37
Yükleme Tipi: H yüklemesi
Kiriş Tipi: İki Açıklıkta Sürekli kiriş
Rüzgar Şiddeti q=80 kg/m2
Çatı Kaplaması: Aleminyum ( 5 kg/m2)
Kolon Yüksekliği= 6 m

Merhaba;

linkteki videodaki adımları izlerseniz modellemenin nasıl yapılacağını görebilirsiniz.
linkinden ideCAD Çelik & Betonarme Demo sürümünü indirerek kullanabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Çok teşekkür ederim Nurgül Hanım, dediğiniz videoları izleyip yapmaya çalışacağım. Takıldığım yerlerde size soru sarabilir miyim?

Merhaba;

Problem yaşamanız halinde projenin en son halini paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Merhaba
Ortho (Dik) komutu için kısayol atayabiliyor muyuz? Ben bulamadım.

mehmetba":2j9d75gp' Alıntı:
Merhaba
Ortho (Dik) komutu için kısayol atayabiliyor muyuz? Ben bulamadım.

Merhaba

Sol shift tuşu Ortho (Dik) komutunun kısayoludur zaten. Bunu değiştirmek istiyorsanız klasik menüde özelleştir/klavye diyalogundan yapabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    21.8 KB · Görüntüleme: 13,771

İyi günler. Çelik çatı çizmeye çalışıorum ancak analiz yaptığımda sistem çözülemedi hatası geliyor sebebini anlamış değilim.

Ekli dosyalar

• çelik çatı.ide85
    309.7 KB · Görüntüleme: 681

Merhaba;

Makas uçlarında herhangi bir mesnet koşulu oluşturmadığınız için sistem labil doğal olarak analiz yapılamamaktadır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• analiz.png
    analiz.png
    165.4 KB · Görüntüleme: 44
  • mesnet ekle.png
    mesnet ekle.png
    54.6 KB · Görüntüleme: 13,900
  • mesnet ekle 2.png
    mesnet ekle 2.png
    44.9 KB · Görüntüleme: 13,900
Geri