Göreli kat ötelemesi yüksek sistem rijitliğini arttırın

Re: Göreli kat ötelemesi yüksek sistem rijitliğini arttırın

batuhann28522":24cy2upc' Alıntı:
Burada kolondan kolana bağlayın mı demek isteniz ?
Evet
öyle bir durumda mimariden dolayı salonda kiriş geçtiği için kolondan kolona değilde tıştan bağlantı yapıldı.
Yaptığınız gibi çerçeve oluşmaz.
Birde (( Taşıyıcı sistem katsayılarını X yönü çerçeveli Y yönü çerçeveli perdeli seçmelisiniz, )) burayı tam olarak nereden seçiyoruz ?
Sihirbazdan A31 ile A33 seçin.

Ünver ÖZCAN

unver":3ii3x5bf' Alıntı:
batuhann28522":3ii3x5bf' Alıntı:
Burada kolondan kolana bağlayın mı demek isteniz ?
Evet
öyle bir durumda mimariden dolayı salonda kiriş geçtiği için kolondan kolona değilde tıştan bağlantı yapıldı.
Yaptığınız gibi çerçeve oluşmaz.
Birde (( Taşıyıcı sistem katsayılarını X yönü çerçeveli Y yönü çerçeveli perdeli seçmelisiniz, )) burayı tam olarak nereden seçiyoruz ?

Ünver ÖZCAN

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. 2. kat rijitliği arttırın hatasını çözemiyorum kolon boyutlarını arttırmadan çözülemez mi ?

unver":31ue8ciz' Alıntı:
batuhann28522":31ue8ciz' Alıntı:
Ünver ÖZCAN
Ünver bey merhaba,
Projede toplamMdev<0.75Mo, BYS=7 ve DTS=3. TBDY 2018 madde 4.3.4.7' de atıfta bulunulan Madde 4.3.4.6'nın 2. paragrafı gereği taşıyıcı sistem tipinin her iki yönde A31 seçilmesi uygun olur.
İyi çalışmalar

batuhann28522":324jjsr1' Alıntı:
Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. 2. kat rijitliği arttırın hatasını çözemiyorum kolon boyutlarını arttırmadan çözülemez mi ?
Yukarıdaki mesajımda belirttiğim hatayı düzeltip, analiz yaptınız mı?
Levent Özpak":324jjsr1' Alıntı:
Merhaba,
TBDY Sihirbazı/Tasarım Spektrum sekmesinde DD-3 girilen değerler hatalı. Deprem Haritasından DD-3 deprem yer hareketi düzeyi için verilen katsayılar girilmeli. Enlem, boylam koordinatları doğruysa "Çevrimdışı" satırını tıkladığınızda programın hesapladığı değerleri de kullanabilirsiniz. (Algoritmalar farklı olduğu için haritadan alınan değerler ile aralarında küçük farklılıklar olabilir.)
İyi çalışmalar

Levent Özpak":2snfm54j' Alıntı:
Yukarıdaki mesajımda belirttiğim hatayı düzeltip, analiz yaptınız mı?
Levent Özpak":2snfm54j' Alıntı:
Merhaba,
TBDY Sihirbazı/Tasarım Spektrum sekmesinde DD-3 girilen değerler hatalı. Deprem Haritasından DD-3 deprem yer hareketi düzeyi için verilen katsayılar girilmeli. Enlem, boylam koordinatları doğruysa "Çevrimdışı" satırını tıkladığınızda programın hesapladığı değerleri de kullanabilirsiniz. (Algoritmalar farklı olduğu için haritadan alınan değerler ile aralarında küçük farklılıklar olabilir.)
İyi çalışmalar

Evet düzelttim şimdi zımbalama hatası alıyorum sol taraftaki L kolonda temeli 80cm yapmama rağmen düzelmedi öneriniz nedir ?

batuhann28522":3gf92has' Alıntı:
Evet düzelttim şimdi zımbalama hatası alıyorum sol taraftaki L kolonda temeli 80cm yapmama rağmen düzelmedi öneriniz nedir ?
Zımbalama uyarısı Bodrum kat tavanında kolonun ucuna tanımlanmış D25 döşemesi nedeniyle veriliyor. Döşeme kenarlarını kolonlara bağlanmayacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• D25.png
    D25.png
    64.8 KB · Görüntüleme: 16,974
Re: Göreli kat ötelemesi yüksek sistem rijitliğini arttırın

Proje mimarını tebrik etmek lazım, oldukça estetik katmış, girintiler çıkıntılar, kuşları düşünmek de güzel tabii, nede olsa Osmanlı torunuyuz, onlar yapmış bizde yaparız kuş yuvası onlara özel estetik balkon!!
Allah aşkına bu nedir böyle, amacı nedir faydası gereği nedir, hadi mimar yaptı, inşaat mühendisi motamot bu ucubeyi modeline niye entegre etmeye uğraşır, çok gerekli ise analiz sonunda çizim paftasında ekleyiver. Ey inşaat mühendisleri mimara bu kadar bağımlı olmak zorunda değilsiniz.

Göreli kat öteleme ve rijitlik sorunu

Taslak projedeki zemin+2 katlı yapıyı göreli kat öteleme sorunundan dolayı çözemiyorum F aksındaki 3 kolonun boyutlarını işyeri girişi olduğu için daha fazla arttıramıyorum perde de ekleyemiyorum nasıl çözebilirim
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: Göreli kat öteleme ve rijitlik sorunu

Merhaba
Önerilerim:
--Yapınız programda şablon olarak verilen yerde görülüyor, bulunduğu yerin datalarını girin,
--Asmolen yapı karma ve perdeli çözülmesi için Y yönüne de perde koyun,
--Madde 4.3.4.6. (0.75) devrilme kontrolü sağlamıyor,
--Kirişten konsol çıkma yapmayın,
--Geometri kontrolündeki hataları düzeltin,
--2. katta döşeme yüklerini azaltabilirsiniz,
--Merdiveni mesnetleyip beraber çözün,
Son söz: Yeni deprem yönetmeliğimiz asmolenli yapıları cezalandırdığı için 0.75 kontrolünü sağlamak zor, kolon-kiriş-perde sistemine dönün.

Ünver ÖZCAN

Göreli kat ötelemesi hatası

merhaba.göreli kat ötelenmesini ne yaptıysam çözemiyorum yardımcı olabilirmisiniz?(S11, S16, S20, S23 KOLONLARI MİMARİ AÇIDAN PERDE YAPMAYA UYGUN)

Ekli dosyalar

• AA.cde
    2.3 MB · Görüntüleme: 682
Re: Göreli kat ötelemesi hatası

Merhaba
Önerilerim:
--Asansör kulesi katı varsa girin, yoksa bu katı silin,
--2. kat tavanında duvar yüklerini kaldırabilir döşeme hareketli yüklerini azaltabilirsiniz,
--Binanın dışında çerçeve oluşturursanız probleminiz büyük ihtimal çözülür. (Bazı şehirlerde yapı denetimler ve belediye prensip kararı almış dış kolonlarda çerçeve olmayan projeyi kabul etmiyor. Doğru bir karar.)
--Çerçeve bağlantısı oluşmadığı içim S23 kolonu her iki yönde göreli kat ötelemesi hatası veriyor. İlk önce asansör çevresine perde koyarak grup yapın.
--Kurtarmazsa kurtarasıya kadar önerdiğiniz kolonları simetriye dikkat ederek tek tek perde haline getirin.

Ünver ÖZCAN

Göreli kat ötelemesi sorununu çözemedim

göreli kat ötelemesi sorununu çözemedim..projeyi göndersem yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

• yakıcı.cde
    838.5 KB · Görüntüleme: 603
Re: ideCAD statik v10 göreli kat ötelemesi sorununu çözemedi

Yapınız ZE zemin grubunda, deprem ivmesi çok yüksek. Yapı konumu itibariyle kolon boyutlarını attırmaktan başka seçeneğiniz yok.
Daha sağlam bir zemin grubu seçerek, ivme değerlerini girerseniz, göreli kat ötelemesi değerlerlerinin ne kadar çok fark ettiğini (azaldığını) gözlemleyebilirsiniz.
Yapınız x yönünde kısa olduğu için o yönde daha fazla rijitliğe ihtiyaç var. Yapının en üstünde ve en altında bulunan 1 ve 7 kenar akslarında kolon boyutlarının yönlerini değiştrip, boyutlarını yeterince arttırarak göreli kat ötelemesini ekteki proje olduğu şekilde sağladım. Size konu hakkında fikir verebiir.

Projenizin zemin kat plan görüntüsü:

Göreli kat ötelesinin sağlandığı zemin kat plan görüntüsü:

Göreli kat ötelemesi raporu:

Yerinde inşaa etmek koşulu ile TBDY Madde 4.9.1.3b'yi uygulamayı da düşünebilirsiniz. Analiz ayarlarında seçenek bulunmaktadır.

Ekli dosyalar

• 2.PNG
    2.PNG
    32.8 KB · Görüntüleme: 16,126
  • yakıcı_göreli_tamam.ide10
    8.2 MB · Görüntüleme: 661
  • 11.PNG
    11.PNG
    38 KB · Görüntüleme: 16,128
  • 1.PNG
    1.PNG
    38.4 KB · Görüntüleme: 16,109
Re: Göreli kat ötelemesi sorununu çözemedim

1 aksındaki kolonların yonunu degıstıremıyorum cunku kapalı çıkma var ve balkonum var..sıkıntı bu zaten...o kolonlarda oynama şansım az

Göreli kat ötelemesi sorunu

İyi günler,
Elimde ki projede ne yaparsam yapayım göreli öteleme sorunundan kurtulamadım, zemin inanılmaz kötü. Ayrıca deprem yönetmeliğindeki 4.9.1.3.b maddesini uygulayamıyoruz. Bunu nasıl düzeltebilirim aklıma fikir gelmiyor artık. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• proje.ide10
    1.7 MB · Görüntüleme: 663
Re: göreli kat ötelemesi sorunu

Aslında cevap sorunuzun içinde, inanilmaz kötü bir zeminde niye bina inşaa etmeğe uğraşıyorsunuz ki?? Zemininiz; İnanılır, kabul edilebilir bina inşaasına uygun hale gelene kadar iyileştirilmeli, bina yere sağlam basamıyor ki statik kalabilsin, ( muz kabuğunu kaldırın binanın ayakları altından)

Re: göreli kat ötelemesi sorunu

ErayOZ":229fo3ja' Alıntı:
İyi günler,
Elimde ki projede ne yaparsam yapayım göreli öteleme sorunundan kurtulamadım, zemin inanılmaz kötü. Ayrıca deprem yönetmeliğindeki 4.9.1.3.b maddesini uygulayamıyoruz. Bunu nasıl düzeltebilirim aklıma fikir gelmiyor artık. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Taşıyıcı sistem nasıl kurulurdan başlayarak yakınınızda bulunan tecrübeli bir mühendisten yardım almanızı tavsiye ederim.

Geri