Göreli kat ötelemesi yüksek sistem rijitliğini arttırın

X yönünde Bodrum kat göreli kat ötelemesi yüksek hatasını bir çok şey denememe rağmen gideremedim yardımcı olabilir misiniz ?
önerilerim:
yan yana dilatasyonlu binalarda doğru bir çözmek için binaların simetriye yakın olması gerekir.
iki binayı temel de dahil olmak üzere ayırıp çözmeniz uygun olur.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhabalar,
x ve y yönünde ve iki katta da göreli kat ötelenmesi hatası alıyorum. Projeyi deneme olarak çizdim. Yaklaşık 30 m2 2 katlı bir bina ve zemin sınıfı ZE. Kolon boyutlarını büyüttüğüm ve perde eklediğim halde sorun çözülmüyor.

Ekli dosyalar

• deneme1.cde
    1.2 MB · Görüntüleme: 2
Merhabalar,
projemde kiriş Nmax hatasını gideremedim ve x yönünde (4/5)R uygula hatasını alıyorum uyguluyorum analiz yaptıktan sonra kaldır uyarısı alıyorum.tekrarlanıyor. yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• A.Ö. 25.25.23.cde
    18.8 MB · Görüntüleme: 2
kiriş Nmax hatasını gideremedim ve x yönünde (4/5)R uygula hatasını alıyorum uyguluyorum analiz yaptıktan sonra kaldır uyarısı alıyorum.tekrarlanıyor. yardımcı olabilir misiniz?
"İki yükleme durumlu hesap yöntemi " seçiniz. Bodrumlu yapıların bu şekilde çözülmesi uygun olur.
Bu şekilde analiz yapıldığında Kiriş Nmaks hataları düzeliyor.
1684999198386.png

X Yönünde (4/5)R uygula opsiyonunu kaldırın ve tekrar analiz yapın.
Perde devrilme kontrolü sınırda olduğu durumlarda tekrarlı analizde veya projede küçük değişiklikler sonucunda (4/5)R Uygula opsiyonu ile ilgili hata verilebilir. Pprojenizde "İki yükleme durumlu hesap yöntemi " seçildiğinde böyle bir durum oluşmadı
1684999268002.png

Kolon kiriş birleşim kesme güvenliği ile ilgili aşağıdaki yardım sayfasını inceleyin.

Merhaba kolay gelsin,

Projemde düzeltmediğim bir kaç hata var ,yardımcı olabilirseniz sevinirim

Ekli dosyalar

• SIKIŞTIRILMIŞ.cde
    14.7 MB · Görüntüleme: 0
Merhaba kolay gelsin,

projemde düzeltmediğim bir kaç hata var ,yardımcı olabilirseniz sevinirim

Ekli dosyalar

• SIKIŞTIRILMIŞ.cde
    14.7 MB · Görüntüleme: 1
Merhabalar kolay gelsin projemde 1.Kat X yönünde göreli kat sistem rijitliğini artırın diye hata alıyorum yardımcı olur musunuz

Ekli dosyalar

• SIKIŞTIRILMIŞ.cde
    4.8 MB · Görüntüleme: 2
MERHABALAR,
FABRİKA TEMEL PROJESİNDE KORUMA PERDELERİNDE GÖRELİ KAT ÖTELEMESİ SİSTEM RİJİTLİĞİNİ ARTTIRIN HATASI ALIYORUM ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM.
TEŞEKKÜRLER.

Ekli dosyalar

• FABRİKA TEMEL 010823.cde
    1,016.9 KB · Görüntüleme: 3
MERHABALAR,
FABRİKA TEMEL PROJESİNDE KORUMA PERDELERİNDE GÖRELİ KAT ÖTELEMESİ SİSTEM RİJİTLİĞİNİ ARTTIRIN HATASI ALIYORUM ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM.
TEŞEKKÜRLER.
Sanırım perdelerin analiz modeli kurulurken bir hata olmuş, hata veren perdeyi düzelttikten sonra başkaları hata verdi yeniden modelledim bir sıkıntı yok

Ekli dosyalar

• fabrıka temel.cde
    1.7 MB · Görüntüleme: 1
merhaba görelileri bir türlü aşamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim zeminden kaynaklı olduğunu düşünüyorum ancak iyileşmiş zemin bu bi çözüm yolu var mıdır

Ekli dosyalar

• SON.cde
    26 MB · Görüntüleme: 7
Merhaba mevcut fabrika binasının içine sığınak perdesi projesinde göreli kat ötelemesi hatası alıyorum. Sormak istediğim bir diğer konu ise çatı makasına kadar çıkması gereken perdenin en üst noktaları eğimli olamsı gerekiyor. Bunu nasıl modellemem gerekir. Şimdiden teşekkür ederim .
Saygılarımla,
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• SIĞINAK PERDESİ.cde
    5.8 MB · Görüntüleme: 4
kolondan kolona olan mesafeyi dikkate almalısınız, eğim için parçalara bölünen ölçüleri dikkate almayın, göreli hatayı gidermeniz çok zor bu sistemde, döşeme ve taşıyan çerçevesi olmaması handikap, zayıf yöne dik perdeler ilave ederek deneyin, yine olmaz ise istinat duvarı olarak çözüm arayın.

cevabınız için teşekkür ederim. uygulamada zemin iyileştirme yapılacak fakat belediye zemin iyileştirilmiş değerleri kullandırmıyor ilk halindeki değerler kullanmak zorunlu yani bu şekilde çözülmesi gerek başka bir çözüm öneriniz var mı ?
benim fikrim eğer yer altında yakın mesafede sağlam zemin yoksa bu tür zeminlere yapı inşa edilmemeli.

Geri