V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

ideCAD 6.01 Çıktı . İndirin , deneyin , görüş bildirin .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Her iki durumu da ideCAD ile modelleyebilirsiniz.

1) Perdenizi cubuk olarak modellemek isterseniz S indisiyle girersiniz
2) Perdenizi kabuk olarak modellemek isterseniz Panel olarak girersiniz
3) Panel olarak girdiğiniz perdeyi ayrıca isterseniz çubuk olarak da modellersiniz.

Cok kollu poligon perdelerin tek bir eleman olarak modellenmesi yapılabilecek yanlışların en kotusudur.

Bu perdeleri kabuk olarak modelleyip her bir kolunda kesme kuvveti ve momenti ayrı ayrı irdelemek gerekir.

Bu da ancak perdeleri kabuk olarak modelleyerek olur.

Bu konuyla ilgili kurumların goruşleri elbette onemli ama asıl dikkate alınması gereken goruş , üniversite ve odaların görüşüdür

mhanifiata":ouhogvar' Alıntı:
normal perde durumunu bazı kurumlar geçmiş dönemde kabul etmedi ve tüm yapı boyunca devam eden perdeleri kolon elemanı olarak girmemizi istedi. sadece rijit bodrum oluşturan çevre perdelerini panel elemanı olarak ele aldılar. belki davranış olarak perdeleri, panel objesi olarak tanıtmak daha doğru. ancak çizimde parçalanması(isim olarak) beni rahatsız ediyor.

Eğer çubuk olarak modellerseniz perdeyi kolon olarak (tek düğüm noktalı) ya da panel elemanı (iki düğüm noktalı) olarak girmek arasında, döşeme yüklerinin panele aktarılmasındaki ufak bir değişiklik dışında bir fark olmuyor. İkisi de analiz aşamasında kendi fiziksel kesidinin rijitliğine sahip bir çubuk elemanı olarak modelleniyor.
Çizimde parçalanmadan kastınız nedir acaba?

Admin":3kfb3hlw' Alıntı:
mhanifiata":3kfb3hlw' Alıntı:
normal perde durumunu bazı kurumlar geçmiş dönemde kabul etmedi ve tüm yapı boyunca devam eden perdeleri kolon elemanı olarak girmemizi istedi. sadece rijit bodrum oluşturan çevre perdelerini panel elemanı olarak ele aldılar. belki davranış olarak perdeleri, panel objesi olarak tanıtmak daha doğru. ancak çizimde parçalanması(isim olarak) beni rahatsız ediyor.

Eğer çubuk olarak modellerseniz perdeyi kolon olarak (tek düğüm noktalı) ya da panel elemanı (iki düğüm noktalı) olarak girmek arasında, döşeme yüklerinin panele aktarılmasındaki ufak bir değişiklik dışında bir fark olmuyor. İkisi de analiz aşamasında kendi fiziksel kesidinin rijitliğine sahip bir çubuk elemanı olarak modelleniyor.
Çizimde parçalanmadan kastınız nedir acaba?
jpeg olarak koyduğum ekran görüntüsünde perdenin isim şekli açıkça görülüyor. aynı durum kirişlerde de oluyor. hem döşeme kenarı ile bölünce hem de kiriş ile bölünce. bu görüntünün çok kalabalık olmasına sebep oluyor. umarım tam olarak anlatabildim bu kez.

arzu hanım arazi ile ilgili tanıtım çok güzel olmuş teşekkür ederim. bu tanıtım sayesinde arazi modellemeyi tam olarak anladık. ancak ekte gönderdiğim dosyada tanımladığım arazinin kazı miktarı her açmamda farklı çıkıyor. kontrol edip bana yardımcı olursanız sevinirim.

Bu bölünme, görsel olarak çizim ekranını karmaşıklaştırsa da analiz, yönetmelik kontrolleri, çizim ve rapor anlamında bu eleman (çok parçalı) tek bir eleman olarak dikkate alınır. Yani parçalı olması ile tek olması arasında bir fark yoktur.
Öte yandan, parçalı panel/kirişlerin kozmetik olarak daha güzel görünmesi için bir sonraki versiyon (Beta2) için bir iyleştirme yaptık, ekte ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz.

Merhabalar,
boşluk içinde boşluk çizince tespit ettiğimiz bir problem bu durum. Ortaki en küçük boşluğu silince düzeldiğini göreceksiniz.
Sonraki güncellemede bu hata giderilecektir.
Saygılarımla,

mhanifiata":1lkxtpn1' Alıntı:
arzu hanım arazi ile ilgili tanıtım çok güzel olmuş teşekkür ederim. bu tanıtım sayesinde arazi modellemeyi tam olarak anladık. ancak ekte gönderdiğim dosyada tanımladığım arazinin kazı miktarı her açmamda farklı çıkıyor. kontrol edip bana yardımcı olursanız sevinirim.

Admin":22wv4j7m' Alıntı:
Bolvadinim":22wv4j7m' Alıntı:
İdeCAD Mimari 6.01 Ne zaman kullanıma sunulacak?
Mimariyi bayramdan sonra kullanıma sunacağız.

Bilgilendirdiğiniz için,teşekürler

Admin":22wv4j7m' Alıntı:
Öte yandan, parçalı panel/kirişlerin kozmetik olarak daha güzel görünmesi için bir sonraki versiyon (Beta2) için bir iyleştirme yaptık.

Ayrıca proğramın görsel güzelliği "kozmetik"olarak estetikleştirilmesi tüm çizimlerde ve detaylarda proje sunumu açısından göze hitap etmesi bakımından çok yarar sağlayacaktır..Gerek Mimari, gerekse Statik proğramın ürünü olan üç boyutlu sistem olarak görsel güzelliği ve bunlara paralel kullanıcının yaratıcı ve etkileyici pafta tasarımlarıyla çok güzel sonuçlar elde edilebilecektir..

Versiyon 6 ile gelişim sağlayan statik raporlar iMO' ya proje vizesine götürdüğümde değişim ve gelişimi büyük haz duyarak yaşadım..İdeYAPI hem mimari hemde statik olarak olması gerekli kullanıcılarında istek ve taleplerini,piyasadaki rakip proğramların imkan ve olanklarını da dikkate alarak İdeYAPI'yı daha üst standartlara çıkartmak için gerekli çalışmaları yapmakta olduğuna inanıyorum...

Tüm İdeYAPI camiasındaki emeği geçen harkesi taktir ediyor,teşekürlerimi sunuyorum..Tüm ideYAPI Kulalnıcıları ve ekibinin Kurban Bayramınızı kutlayarak iyi bayramlar diliyorum..

DABANLIOĞLU MÜHENDİSLİK & MİMARLIK

Merhaba insmuh_gk,
programın arazi özelliklerinde "araziden kot al" seçeneğini aktif hale getirip , arazi üzerine bir plato çizip , bu platonun içine araziden kot al seçeneğini inaktif hale getirerek (-) kot değerlerinde 2. bir plato çizerek şev yapabilirsiniz.
Saygılarımla,

insmuh_gk":1tyyxt29' Alıntı:
Arzu hanım , çok teşekkür ediyorum, epeyce emek vererek hazırlamış olduğunuz eğiitim videoları çok güzel olmuş, AYRICA PROGRAMIN KABİLİYETİNİ BU KADAR YÜKSELTEN İDE EKİBİNE DE ŞÜKRANLARIMI SUNARIM.

Bu konuda sadece bir sorum olacak, boşluklara şev verme imkanımız var mı?

Güzel dilekleriniz için teşekkürler Sn."Bolvadinim" .Biz de program gelişimine öneriyle destek veren tüm kullanıcılarımıza ayrı ayrı teşekkür ederiz.
ideYAPI ailesi olarak tüm kullanıcılarımızın ve foruma takip eden herkesin Kurban Bayramı'nı kutlar, iyi tatiller dileriz.

Bolvadinim":3dcspxup' Alıntı:
[Tüm İdeYAPI camiasındaki emeği geçen harkesi taktir ediyor,teşekürlerimi sunuyorum..Tüm ideYAPI Kulalnıcıları ve ekibinin Kurban Bayramınızı kutlayarak iyi bayramlar diliyorum..

DABANLIOĞLU MÜHENDİSLİK & MİMARLIK

Merhaba öncelikle programa eklediğiniz özellikler son derece güzel ve takdir edilmeye değer. İlk göz atışımda karşılaştıklarımı belirtmek istiyorum. Kazık temel girmek istediğimde program kapanıyor. Kolonda mantolama detayı kolon aplikasyon planında çizmiyor.

Programı açarken ctrl+shift tuşlarını basılı tutarsanız ayarlar sıfırlanıp problem kalmayacaktır.

Levent Özpak":3emi3opb' Alıntı:
saridurmus":3emi3opb' Alıntı:
bende denedim ve siromar kardeşimn dediğ gibi katık temel ikonuna tıkladığımda kendi kendini kapattı.

Merhaba,
Sorunun çözümü için klavyenin sol tarafındaki Ctrl+Shift tuşuna basılı tutarak programı çalıştırır mısınız? Bu durumda karşınıza Registry giriş ve ayaları temizlendi şeklinde bir mesaj gelecek. Tamam ı tıklayıp devam edin. Bu şekilde programı çalıştırdığınızda kazık temel girebileceğinizi düşünüyorum. Bu işlemi 6.01 programını ilk çalıştırdığınızda bir defa yapmanız yeterlidir.
İyi çalışmalar

Levent Bey,
Evet, ctrl+shiht tuşuyla programı açtım ve sıfırlama işlemini yaptım. Kazık temel ve zemin tabkasını tanımladım. Bu seferde, kazık temel analizi esnasında program kesilip çıkıyor.

Kazık temel analizi esnasında programın kırılmasına neden olan projenizi eklerseniz bakabilirim. Projeji sıkıştırarak cde formatında kayıt ederseniz çok daha az yer kaplar.

Re: Kirişlerin perdelere bağlanma sorunu

Selamlar,
kademeli temel sistemi oluşturduğumuzda, bodum perdeleri ve subasmanı perdeleri çiziminde beton kısmında çok az eksiklikler olmakla birlikte donatı çizimlerinde eksiklikler çokbilgilerinize. iyi çalışmalar.

kubbenin kotu kat yuksekliğinde verildiğinde ortaya çıkan durum bu, bina yüksekliğinde verildiğinde 3b cercevede normal görünüyor ancak, katı modelde yükseliyor.

ide 6.01 de su basman perdesi nasıl tanımlanır. su basman da temel den çıkam kolon filizleri nasıl ilave edilir.şu an programda temelden çıkan filiz boyu çizliyor.aradaki su basman yüksekliği eksik olarak giriliyor.su basman perdeleri nasıl tanımlanır.tanımlama örneği varsa elinizde veya görsel olarak anlatılırsa iyi olur.

Sayın forum kullanıcılarımız,

6.01 kullanımı ile ilgili sorularınızı bu başlığın altında belirtmek yerine, formun ana sayfasında "6.01 kullanımı ile ilgili" açılmış başlığın altına ya da yeni bir konu söz konusu ise, forumda açaçağız ilgili konunun altına yazmanızı rica ediyoruz.

Benzer şekilde bu başlığın altına sadece 6.01 BETA 1 versiyonumuza ilişkin tespit ettiğiniz sorunları ve aksaklıkları yazınız...

İlginiz için teşekkür ederiz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri