V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

ideCAD 6.01 Çıktı . İndirin , deneyin , görüş bildirin .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bütün İdeyapı ailesine 6.01 Beta sürümüyle bize sunduğunuz yeni olanaklar için teşekkürler, ve hepiniz emeğine sağlık.
Benim açımdan sıkıntı olarak gördüğüm bazı noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum.
1) Merdiven modelleyip analizini yaptığımda betonarme kısmında hiçbir donatı görülmüyor.
Merdiven raporu boş çıkıyor ve çizimlerde çıkmıyor. Acaba sorun benim PC demi yoksa 6.01'denmi kaynaklanıyor.

2)Kolon aplikasyon Planı açılımı, 6.0055'deki bazı özellikleri taşısa çok daha iyi olur kanaatindeyim.
Ekteki dosyada gönderdiğim dosyada 6.01 ile alınmış kolon aplikasyon çizimi var. Ve çizimler blok olarak verilmiş
Parçaladığımız zaman tamamen parçalanıyor, ve bu durumda resimdeki S11 ile S15 kolonlarının açılımı tamamen iç içe giriyor.
Ve bizim bunları ayıklamamız imkansız oluyor. Ancak 6.0055'te kolonlar ve perdeler kendi içinde bloklanmış oluyordu.
Bu sayede sadece S15 kolonunu parçalayıp küçülterek bu karışıklığı çözebiliyordum ama şimdi yapamıyorum.

Ayını şekilde Kolon ve Perde isim ve donatı bilgilendirme yazılarıda kendi içinde bloklanıyordu. Herhangi bir elamanın etiket yazısını seçtiğimizde
İsim,Ebad,Etriye donatısı ve Boyuna donatı bilgilerini birlikte seçebiliyorken şimdi bunları seçmek daha zorlaştı. Resimdende göreceğiniz gibi
bu yazıları tek tek ayıklayıp seçmek ve düzenlemek çok daha zor olacaktır.

Bu sorunlardan dolayı ben bilgisayarımda 6.01 Beta sürümünü kaldırıp tekrar 6.005 sürümüe geçiş yaptım. Bilginize sunarım.

Tekrar emeği geçen herkese teşekkürler.

Sayın Zeki78

1-) Merdiven tanımladıktan sonra, sahanlık ve kıvrımlı kısımlarında betonarme hesap aksı girişi yapmalısınız.

2. Belirtiğiniz durumu notlarımıza aldık. Paylaşımızın için teşekkür ederiz.

Eğik Döşeme

İyi günler.
Eğik döşeme modellerken açı ile eğim belirtmenin yanısıra yükseklik girerek eğik döşeme oluşturma
imkanı olsa çok faydalı olu. Yapıyı oluştururken merdivenide eğik döşeme ile oluşturmak gerçeğe yakın
analiz yapmak konusunda iyi olur. Birde otopark rampası oluşturabilmek için eğik döşeme faydalı olur.
Çok teşekkürler kolay gelsin.

Re: Kirişlerin perdelere bağlanma sorunu

saridurmus":4x0dl5v0' Alıntı:
Selamlar,
kademeli temel sistemi oluşturduğumuzda, bodum perdeleri ve subasmanı perdeleri çiziminde beton kısmında çok az eksiklikler olmakla birlikte donatı çizimlerinde eksiklikler çokbilgilerinize. iyi çalışmalar.

yukarıdaki bilgilere ilaveten projeye açıp baktığınızda kolon düşey açılımını tüm katları seçtiğimizde açılımın işleniş şekli güzel fakat sadece alt katın etriye sıklaştırması var diğer katların yok. panel detaylarında da aynı seçeneği işaretlediğinizde de donatılarda düşey donatılar yazılmış fakat yatay donatılar yok. panel düşey kesiti yapılmış ama yatay kesit konulmamış detay kesitlerinde eksiklikler var.

Sayın Zeki78,

Bu olanak programda var. Elemanların kotlarını(yüksekliklerini) girerek eğik sistemi tanımlayabilirsiniz. Sonra kotları ayarlanmış söz konusu kapalı alana döşeme tanımladığınızda program, kotlara göre eğimi otomatik bulacaktır.

Ekteki örnek projede alt bölümdeki kapalı alanları özellikle döşeme tanımlamadan boş bıraktım. Projeyi açıp o alanlara döşeme tanılayabilirsiniz. Döşemeler eğimi otomatik bulacaktır.

İyi çalışmalar

Kiriş elemanı kullanarak eğik döşeme yapabiliyorum.
Ancak benim asıl sorunum, merdiven kol ve sahanlığı oluştururken
sadece döşeme elamanı kullanarak eğik döşeme oluşturmak istiyorum.
Yani şu anda açı vererek yaptığımız işlemi yükseklik vererekde yapmak istiyorum.
Teşekkürler, Kolay gelsin.

Merhabalar
Fi karekerinin çıkması için foruma bir yama konulacağı söylenmişti ?
ne zaman konulacak ?

1-) 6,1 ve 6,055 versiyonları ile yaptığım hesaplarda herhangi bir promlem olmadığını gördüm. 6,10 versiyonu ile yaptığımız projeleri piyasaya sunabilirmiyiz ?

çizimlerimizi dwg olarak kayıt yaptıgımızda yine fi karaktari bozuk çıkmaya başladı. nasıl düzelteceğiz.

saridurmus":26ufsqvt' Alıntı:
çizimlerimizi dwg olarak kayıt yaptıgımızda yine fi karaktari bozuk çıkmaya başladı. nasıl düzelteceğiz.

Merhaba

Şu an 6.01 Beta1 versiyonda DWG aktarımda fi sembollerinde problem vardır. Önümüzdeki versiyonda bu sorun düzeltilecektir.

Export ettiğiniz DWG lerde bu sorunu düzeltebilmek için , Ekteki dökümandan yararlanabilirsiniz.
Dökümanda özel karakterler olduğu için foruma mesaj olarak yazamadım

İyi çalışmalar

teşekkürler Yasin Bey,
peki bir şey daha soracağım. bunu pafta dizayn menüsünde pafta oluşturduktan sonra da yapabilirimiyiz. iyi çalışmalar.

saridurmus":2l1r60gx' Alıntı:
teşekkürler Yasin Bey,
peki bir şey daha soracağım. bunu pafta dizayn menüsünde pafta oluşturduktan sonra da yapabilirimiyiz. iyi çalışmalar.

Pafta Dizaynı derken , ideCAD ortamındaki pafta dizaynından bahsediyorsunuz sanırım.
Önceki mesajımda bahsettiğim yöntem Autocad programında DWG lerde fi sembolleri yerine ++ sembolü gözüktüğü için Autocad içerisinden yapabileceğiniz işlemleri anlattım.

ideCAD ortamındaki çizim pencereleri veya paftalarında fi sembollerinde sorun yok.
İdeCAD Programı içerisinde yapmanız gereken herhangibir işlem de yok.

İsterseniz DWG aktarımı yapmadan ve fi lerle ilgili hiçbir işlem yapmadan direk ideCAD den sorunsuz çıktı alabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

İlginiz için tşk ediyorum yasin bey ,
tabi Fi karekteri sorunu programın kendi içinde çözülmesinde yarar var.

iyi çalışmalar

Ayrıca oluşturmuş olduğunuz dwg dosyasını autocad programıyla açıp fi işareti cıkması gereken ++ işaretini ctrl+c ile kopyalayıp Edit-Find menüsünde find text string bölümüne ctrl+v ile yapıştıralım Replace with yazan bölüme %%C yazalım sağ taraftaki replace all tuşuna basıp close ile menüden çıktığımızda çizimdeki tüm ++ işaretlerinin fi ye döndüğünü göreceksiniz .
Herkese iyi çalışmalar...

6.01 de taşıyıcı sistemdeki bazı kolonları mantoluyorum. Normal Analiz ve performans analizden sonra güçlendirme perdesi ilave ediyorum. Tekrar analiz etmek istedigimde program bir exception verip kırılıyor/kesiliyor/kapanıyor. Perdeleri sistemden kaldırıp tekrar deniyorum. Ama sonuc yine aynı oluyor. Şükür ki her işlem basamagında dosyamı yedekleyip yapıyorum. Takıldım kaldım. Yetiştirmem gereken bir proje var.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri