Ruznark

Yeni Üye
Kahramanmaraş depremi ile alakalı hiçbir bir inşaat mühendisliği platformunda tartışma açılmamış olmasını, meslektaşlarımız ile maraş depremi sonucunu istişare edebileceğimiz bir ortamın olmamasını hayretle izliyorum.

Her depremden sonra yer bilimcilerin ekranlara tartışmaları, twittera çıkıp ülkeye hiçbir bilinç katmayan fay hatlarını anlatmalarını, inşaat mühendislerinin niye arka planda seyrettiğini daha iyi anlıyorum.

Niye susuyoruz? Herkesin sorun nerede, niye deprem ülkesi olan ülkemizde bu kadar yıkım oluyor sorusuna en iyi cevapları verecek olan bizler sosyal platformlarda, tv ekranlarında sıkıntıları, çözümleri konuşmuyoruz?

Niye sessizsiniz inşaat mühendisleri!!!

Hatayda kimi haber sitelerine göre 3 kimisine göre 10 yıl önce yapıldığı söylenen 250 dairelik Rönesans sitesini inceleme fırsatı bulan oldu mu? Yapının kaba inşaat halinde çekilmiş fotoğrafından yola çıkarak göçmüş olması beni oldukça şaşırttı. Eğer kaba inşaat fotoğrafı doğruysa orta akslar zayıf yönde perde dış çerçeve de yine perde ve kolon kesitleri gayet uygun gözüküyor. Ayrıca yapı baza üzerine üzerine oturuyor. Yani taşıyıcı sistem oldukça düzenli ve yeterli tasarlanmış gözüküyor. Buna rağmen binada zayıf yönde göçme gerçekleşmiş. Uzaktan çekilmiş fotoğraflara göre bu taşıyıcı sisteme sahip bir yapıda göçmeye sebep olan nedenler hakkında düşünceleriniz nelerdir? Tabiki detaylı bir vaka analizi yapılması gerekiyor. Tabiki bir çok sebep olabilir. Ama böyle bir binanın göçmesi için çok fazla hatalar silsilesi olması gerekiyor diye düşünüyorum.

Benim google streetwievden anladığım kadarıyla ilgili yapıda
Hatayda kimi haber sitelerine göre 3 kimisine göre 10 yıl önce yapıldığı söylenen 250 dairelik Rönesans sitesini inceleme fırsatı bulan oldu mu? Yapının kaba inşaat halinde çekilmiş fotoğrafından yola çıkarak göçmüş olması beni oldukça şaşırttı. Eğer kaba inşaat fotoğrafı doğruysa orta akslar zayıf yönde perde dış çerçeve de yine perde ve kolon kesitleri gayet uygun gözüküyor. Ayrıca yapı baza üzerine üzerine oturuyor. Yani taşıyıcı sistem oldukça düzenli ve yeterli tasarlanmış gözüküyor. Buna rağmen binada zayıf yönde göçme gerçekleşmiş. Uzaktan çekilmiş fotoğraflara göre bu taşıyıcı sisteme sahip bir yapıda göçmeye sebep olan nedenler hakkında düşünceleriniz nelerdir? Tabiki detaylı bir vaka analizi yapılması gerekiyor. Tabiki bir çok sebep olabilir. Ama böyle bir binanın göçmesi için çok fazla hatalar silsilesi olması gerekiyor diye düşünüyorum.

kolondan kolona çerçeve kirişi yok.

Benim google streetwievden anladığım kadarıyla ilgili yapıda

kolondan kolona çerçeve kirişi yok.
Sanırsam yanlış fotoğraflar ve yer üzerinde tartışıyoruz. Belki de haberlerde paylaşılan sitenin kaba halinin fotoğrafları yanlış ama çevredeki bina ve yerleşimi referans aldığımda haber siteleri doğru paylaşıyor gibi. Benim bahsettiğim yerin fotoğraflarını iletiyorum. Çerçeve sistemi gayet düzgün gözüküyor.

Ekli dosyalar

• Ronesans Sitesi-1.png
    Ronesans Sitesi-1.png
    963 KB · Görüntüleme: 585
  • Ronesans Sitesi-2.png
    Ronesans Sitesi-2.png
    884.5 KB · Görüntüleme: 607
Evet, benim paylaştığım fotoğraf başka bir yapıya aitti. İbretlik olsun diye paylaştım. Zira foruma yüzlerce böyle proje düşüyor, hatalarımızı çözemiyoruz diye. 2 hafta sonra gitmeyi düşünüyorum açıkçası. Gidenler olursa ve gözlemlerini paylaşırsa çok iyi olur

Şuan ki mevcut durumumuzda yapacağımız yorumlar tahminden öteye geçemez maalesef. Bu tür yeni binalardaki göçmelerin çok ayrıntılı araştırılması gerekiyor. Merak ettiğim teknik konularda yapılan hatalar veya eksikler nelerdir. Ahlaki olmayan nedenlerle yapılan yanlışların üstesinden gelmemiz maalesef en zoru. Ama teknik konularda eksiklikler varsa bunları da hızlı ve doğru bir şekilde tespit edip hesaplamalarımızda göz önünde bulundurabiliriz.

Şuan ki mevcut durumumuzda yapacağımız yorumlar tahminden öteye geçemez maalesef. Bu tür yeni binalardaki göçmelerin çok ayrıntılı araştırılması gerekiyor. Merak ettiğim teknik konularda yapılan hatalar veya eksikler nelerdir. Ahlaki olmayan nedenlerle yapılan yanlışların üstesinden gelmemiz maalesef en zoru. Ama teknik konularda eksiklikler varsa bunları da hızlı ve doğru bir şekilde tespit edip hesaplamalarımızda göz önünde bulundurabiliriz.
Evet tahminden öteye geçemez. Bunlarla alakalı detaylı araştırma raporlarını hepimiz takip edeceğiz. Ama rijit bodrum üzeri geçiş katının kesmesi sonucu bina yattığı için aşağıdaki görsel bu hasarın sebebi olabilir mi?

Geçiş Katı.png

Ekli dosyalar

• Ronesans Sitesi Öncesi.png
    Ronesans Sitesi Öncesi.png
    884.5 KB · Görüntüleme: 172
  • Ronesans Sitesi Sonrası.png
    Ronesans Sitesi Sonrası.png
    963 KB · Görüntüleme: 171
İlk anda @miralay ın dediği gibi ve destekler nitelikte yükseklik/en oranının fazla olması önemli bir dezavantaj ve bununla birlikte zemindeki farklı oturmalara bağlı olarak temeldeki dönme arasındaki ilişkiyi açıklayan 1999 depremiyle ilgili makaleyi linkte paylaşıyorum.ek olarak ilgili yapıdaki yönetmelikle alakalı diğer sorunlar ve hatalar elbette daha sonrasında açığa çıkacaktır.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Son düzenleme:
Sadece benim sosyal medyama mı düşmeye başladı bilmiyorum ama çok ilginç paylaşımlar yapılmaya başlandı. İdecad ve sta4cad gibi programlara bu çöken yapıların suçu atılmaya başlandı. Bunu buraya yazıp yazmama noktasında gidip geldim ama 1-2 hafta sonra herşey konuşmaya başlandığında olaylar farklı yerlere gelebilir. İdecad i yıllardır kullanıyorum mevzuat ne yazıyorsa onların kontrollerini ve hesaplamalarını yapıyor biliyorum ama durumda ilginç bir noktaya gelecek gibi gözüküyor.

Yazılım ile ne alakası var allah aşkına? Diplomayı yazılım mı verdi?
Tam tersi burada isteyene ya da "istemeyene" yaşanmamış tecrübelerin cevapları veriliyor. Ben de çok soruyorum. Herkes yanında deneyimli mühendis bulamasa da en azından saçma modelleme (tasarlama) projelerine cevap alabiliyor.

tamam büyük bir deprem ama, yapıların özeti;

edit: kimse sormuyor boğaz etriyeleri, gönyeleri, kancaları, yapı denetimleri, numuneleri. gelecekte daha çok üzüleceğiz.
20cm 30cm etriye atmaya devam, kolona 5 çiroz yeter. betondan sonra görünmez. nasılsa 5 kat ya. beton santral erinin numuneye özel mikser göndermelerini. kür bakımları zaten neyse. uygulama nerde? uygulama bikaçbinlira iban bu abi imzayı atarım.

denetimde çalışan mühendis mi var? hepsinde en az 10 tane kiralık mühendis diploması var. "Denetçi var mı abi? "hatta kaç tane yapı denetimin sahibi kiralık diplomadır? hepsi yapı denetip sırasına geçip sıraya gelince milyon türk lirasına satıyor? """"Çevre şehircilik denetlemeye gelirken haber vermiyor mu abi? Hem yapı denetimi hem beton santralini."""" sadece ben biliyor olamam bunları. tamam moment doğru taşıcı sistem ama, hangi imo temsilcisiniz piyasada iş yapıp daha çok iş almaya çalışmıyor, çocuğu evlenmeye çalışıp ben daha az demir çıkarırım ruhsat alırım demiyor?

Ölenlere devam.

Kesme kuvveti yüksek.

Schmidt çekici bizi affetsin.

Acemi boktan mühendis bir kardeşiniz yazdı.
Seviye tespitine devam. İskan enerji kimlik belgesi nerde? Fayansınızı cepheniz kaliteli olsun.

zemin kötü.

Bu kadar.

Son düzenleme:
Sanırsam yanlış fotoğraflar ve yer üzerinde tartışıyoruz. Belki de haberlerde paylaşılan sitenin kaba halinin fotoğrafları yanlış ama çevredeki bina ve yerleşimi referans aldığımda haber siteleri doğru paylaşıyor gibi. Benim bahsettiğim yerin fotoğraflarını iletiyorum. Çerçeve sistemi gayet düzgün gözüküyor.
Paylaşım için teşekkür ederim. Bölge insanı çok zorlu bir süreçten geçiyor. Yaralar biraz sarılmaya başlandığında bu bina başlı başına çalışma konusu olmalı. Hiç birimizin bu binanın kaba inşaat fotoğrafına baktığında bu binada sıkıntı var diyeceğini sanmıyorum. Bina kısa kenarındaki aks sayısı da iyi. Bir arkadaşım yumuşak kat dedi de bu kadar perde ile mümkün görmüyorum. Hangi yazılımla yaparsanız yapın bu binada yumuşak kat çıkacağını düşünmüyorum.

@miralay ın dikkat çektiği nokta araştırmaya değer.

Malzeme kalitesi ve donatılandırması mı çok kötüydü de zemin katta perdeler göçtü diye düşünüyorum.

bahsedilen yerle ilgili @Erhan M. in son yorumu , yükseklik/en oran fazlalığı, benim üstteki yorumda paylaşmış olduğum makale linkindeki çalışmada geçen zemindeki taşıma gücü yetersizliğine yani zayıf zemin olmasına bağlı olarak sıvılaşma ve oturmalara bağlı olarak gerçekleşen dönerek göçme(overturning).ilgili haber sayfasındaki görsellerdeki sayın şeref alpago ve beyza taşkın'ın açıklamaları da hepsini ne yazık ki doğrular nitelikte. yönetmeliğe ve standartlara uyulsa bunlar yaşanmazdı.
1.PNG
2.PNG

Son düzenleme:
Akademik çevre ve IMO yine paket programları suçlamaya başlamış. Neymiş ETABS zorunlu hale getirilmeliymiş. Mühendislik kalitesini arttırmadan, yetkinliği getirmeden doğru düzgün proje ve uygulama denetimini sağlamadan ETABS kullansan ne olur ? Hatta daha kötü olur. Paket programlar en azından pek çok kontrolü otomatik yapıp raporluyor. Mühendislik bilmeyen adama pek çok kontrolün ve tanımın kullanıcıya bırakıldığı ETABS gibi bir yazılım verirsen daha kötü olur. Deprem bölgesinde binlerce bina çöktü ancak bir o kadarda bina ayakta kaldı. Ayakta kalanlar ETABS'le mi tasarlanmış ? Ayakta kalan binaların hemen hemen tamamı yine yerli paket programlarla yapıldı. Demek ki sorun yazılımlarda değil.

Ömrü hayatında bir tane 2 katlı binayı baştan aşağı ETABS'te çözüp detaylandırmamış akademisyenler ETABS zorunlu olsun diyor. Madem çok biliyorsun çok hakimsin olaya çöz koy 1 tane örnek görsün millet nasıl yapılıyor öğrensin. Anca ahkam keserler.

Sorun yazılımlarda değil. Sorun mühendislik kalitesinin çok düşük olmasında. Sorun denetim olmamasında. Sorun yetkin mühendisliğin gelmemesinde.

Akademik çevre ve IMO yine paket programları suçlamaya başlamış. Neymiş ETABS zorunlu hale getirilmeliymiş. Mühendislik kalitesini arttırmadan, yetkinliği getirmeden doğru düzgün proje ve uygulama denetimini sağlamadan ETABS kullansan ne olur ? Hatta daha kötü olur. Paket programlar en azından pek çok kontrolü otomatik yapıp raporluyor. Mühendislik bilmeyen adama pek çok kontrolün ve tanımın kullanıcıya bırakıldığı ETABS gibi bir yazılım verirsen daha kötü olur. Deprem bölgesinde binlerce bina çöktü ancak bir o kadarda bina ayakta kaldı. Ayakta kalanlar ETABS'le mi tasarlanmış ? Ayakta kalan binaların hemen hemen tamamı yine yerli paket programlarla yapıldı. Demek ki sorun yazılımlarda değil.

Ömrü hayatında bir tane 2 katlı binayı baştan aşağı ETABS'te çözüp detaylandırmamış akademisyenler ETABS zorunlu olsun diyor. Madem çok biliyorsun çok hakimsin olaya çöz koy 1 tane örnek görsün millet nasıl yapılıyor öğrensin. Anca ahkam keserler.

Sorun yazılımlarda değil. Sorun mühendislik kalitesinin çok düşük olmasında. Sorun denetim olmamasında. Sorun yetkin mühendisliğin gelmemesinde.
Bu tarz yayınların genellikle asıl sorumluları gizlemeye yönelik ve bilinçli olarak yapıldığı kanaatindeyim.

kıymetli meslektaşlarım,pazarcıkta 37.487331 enlem 37.293944 boylam üzerinde ZE zemın sınıfında dd1 ve dd2 ye bağlı olarak afaddan alınan PGA değerleri DD-1 PGA 0,850 DD-2 PGA 0,468 bunlara bağlı olarak SDS ler ise 1,698-1,125 gerçekleşen depremin büyüklüğü ise 2G olduğu afad verilerinden anlaşılmaktadır.Burada betonarme tasarım ilkerine aykırı olarak yapılmış projeler (çerçeve kirişler yapılmaması,saplamanın saplamaları vs.) zemine bağlı zemın etüdlerinin sabunlanarak hazırlanması,uygulamada ise eleman detaylarının yeterince (gönye,kanca,çiroz...)gerekli özenın gösterilmeyerek yapı denetim firmalarının ise bunları bu sekılde kabulleri sonucu bu manzarayla karsılasılmaktadır.Birde bu bahse konu olmayan tbdy2018 e bağlı vazifesini yerine getirmiş iki depremide geçirmiş kontrollü hasar düzeyi sağlanmış binalar var.Burada mevzu şu devlet herzaman olduğu gibi vurun abalıya mantığıyla müteahhit-yapı denetim-şantiye şefi ve proje müellifini mi sorumlu tutacak yoksa devlet verdiği değerlerin üzerinde gerçekleşen bu değerlerde kendi payınıda bu işlerde göz önünde bulunduracak mı.Tabiki bir inşaat mühendisinin tasarladığı binada can kaybı mühendis açısından yüz kızartıcı durumdur ama tüm hatayı inşaat mühendislerinde aramak da çok büyük bir haksızlık olacaktır.Tv ekranlarında jeologların yapılar üzerinden kestiği ahkamlar bizler adına verdikleri demeçler bizler için gurur kırıcı bir durumdur.Varsa Kusurum affola Allah tekrar yaşatmasın bu acıları bizlere.

Bu tarz yayınların genellikle asıl sorumluları gizlemeye yönelik ve bilinçli olarak yapıldığı kanaatindeyim.
bunun için ek olarak olarak 6 haziran 2018 de yayınlanan resmi gazetedeki imar kanunundaki yapı kayıt belgesi verilmesine ilişkin usul esaslarda madde 9 da fikir verebilir. ayrıca ilgili çevrelerde etabs zorunlu olması argümanı varsa bu noktaya gelene kadar yapı denetim ve ilgili kontrol mekanizmaları doğru,etik ve liyakat esasıyla işini yaptığı takdirde(bunlara uyanları tenzih ediyorum) oldukça yeterli olacaktır.bahsi geçen etabs sap2000 programlarında proje yapan, ek olarak perform 3d de nonlineer analiz yapan biri olarak bunu söyleyebilirim.

Geri