Sayın @Bartu
PGA yani peak ground acceleration (en büyük yer ivmesi) , bir deprem kaydında anlık olarak mutlak değerce en büyük ivme değeridir. Ancak Ss ve S1 katsayıları yani tasarım spektrumu katsayıları yatay elastik tasarım spektrumu çizimi için TBDY 'de verilen katsayılardır. Yatay elastik tasarım spektrumu farklı farklı doğal titreşim periyotlarına sahip tek serbestlik dereceli sistemlerin zemin hareketine karşı gösterdiği en büyük tepkilerin grafiğidir. Yani Ss ve S1 katsayılarının içine zemin ve yapı etkisi girerken, PGA değeri yalnızca depremin en yüksek ivmesi anlamına geliyor.
PGA değeri bu katsayılarda doğrudan ilişkili değildir.

Ekli dosyayı görüntüle 31394

Tepki spektrumu grafiğinin elde edilişinin temsili göstergesi aşağıdaki gibi olabilir. Burada aynı zamanda sönüm oranı da devreye girmektedir. Aynı Ss ve S1 değeri sönüm oranı, periyot ve zemin sınıfı durumları gözönüne alınarak elde edilen katsayıdır. PGA ise bütün ivme kayıtlarında farklılık göstererek o ivme kaydındaki en büyük anlık ivme değerini göstermektedir.

Ekli dosyayı görüntüle 31395

Deprem kayıtları için aşağıdaki siteyi kullanabilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Saygılarımla...

Oğuzcan bey detaylı anlatım için teşekkürler. Deprem sonrası değerlendirmelere göre gerçekleşen PGA (2g civarı) tasarımda ön görülen PGA (yaklaşık 0,5g) olduğunu görmekteyiz.

Ancak bu genel ve önemli bir fikir veren sonucu yapılan tasarımlarda nasıl değerlendirmeliyiz? Bu nedenle PGA ile (haritadan otomatik gelen ss ve s1 gibi tasarıma başladığımız katsayıların) ilişkisini sormak istedim.

PGA 'yı anaiiz ayarlarında veri olarak görüyoruz ancak onu manuel değiştirmek sonuçlara etkisi olmamakta diye biliyorum. Ancak ss ve s1 katsayıları manuel değiştirilse sonuçları etkileyecektir.

Bu depremler ışıgında örneğin K.Maraş'a ait PGA verisinin yükseltilmesi halinde ss ve s1 verileri de yükseltilmiş olacak diye tahmin ediyorum. Bu nedenle PGA ve (s1 ss harita katsayıları) arasında bi formül bağlantısı mı var acaba diye merak etmiştim.

Şuan habertürkte koskocaman prof. mehmet nuray aydınoğlu statik programlara inek-sucuk programı diyor. Konuştuklarını ağzım açık izliyorum. Mühendisleri ezmesi hiç hoş değil. Mühendise gelene kadar okadar çok kişi varki suçlu. Prof. un böyle konuşması cidden üzdü beni.

Edit: zemin etüd raporlarının yüzde 99 u hatalı ve kepçe ile 1 mt ile kazarak sondaj alındığını söylemezler oturup o gelen zemin etüdüne göre tasarım yapan inşaat mühendisine laf söylerler.

Oğuzcan bey detaylı anlatım için teşekkürler. Deprem sonrası değerlendirmelere göre gerçekleşen PGA (2g civarı) tasarımda ön görülen PGA (yaklaşık 0,5g) olduğunu görmekteyiz.

Ancak bu genel ve önemli bir fikir veren sonucu yapılan tasarımlarda nasıl değerlendirmeliyiz? Bu nedenle PGA ile (haritadan otomatik gelen ss ve s1 gibi tasarıma başladığımız katsayıların) ilişkisini sormak istedim.

PGA 'yı anaiiz ayarlarında veri olarak görüyoruz ancak onu manuel değiştirmek sonuçlara etkisi olmamakta diye biliyorum. Ancak ss ve s1 katsayıları manuel değiştirilse sonuçları etkileyecektir.

Bu depremler ışıgında örneğin K.Maraş'a ait PGA verisinin yükseltilmesi halinde ss ve s1 verileri de yükseltilmiş olacak diye tahmin ediyorum. Bu nedenle PGA ve (s1 ss harita katsayıları) arasında bi formül bağlantısı mı var acaba diye merak etmiştim.
Merhaba.Tepki spektrumumuz T=0 da 0.4 sds ile başlıyor.sds bilindiği üzere ss in zemin sınıfına göre büyüttüğümüz veya küçülttüğümüz hali.
0.4×ss ise tam olmasa da yaklaşık olarak pga ya eşit ve biz bunu fs ile çarparak T=0 daki spektrumun başlangıcı olarak ilişkilendirebiliriz yaklaşık olarak.Tdth den rastgele birkaç nokta seçip ss ve pga aralarındaki ilişkiyi görebilirsiniz

Şuan habertürkte koskocaman prof. mehmet nuray aydınoğlu statik programlara inek-sucuk programı diyor. Konuştuklarını ağzım açık izliyorum. Mühendisleri ezmesi hiç hoş değil. Mühendise gelene kadar okadar çok kişi varki suçlu. Prof. un böyle konuşması cidden üzdü beni.

Edit: zemin etüd raporlarının yüzde 99 u hatalı ve kepçe ile 1 mt ile kazarak sondaj alındığını söylemezler oturup o gelen zemin etüdüne göre tasarım yapan inşaat mühendisine laf söylerler.
Evet ne yazıkki!! sunucu bu programlarla düzgün yapılamaz mı diye sorunca da hayır dedi. ideği koy sucuğu al programları kullanan bir mühendis olarak yerin dibindeyim şu an.Yabancı yazılımları kullanmayanlar Tbdy i bilemez hakim olamaz yönetmeliğe uygun çözemez demekki. Yetkin mühendislik=etabs=sap Çerçeve oluşturmayalım ama etabs çözer binanız yıkılmaz etabs kullanın yetkin olun

Habertürkteki programı bende izledim demirel şöyle mühendisti böyle mühendisti 7 yıl eğitim gördüler falan bizler yeterli değiliz inek sucuk hepsine tamam da o zaman bu eski yapı stoğu nasıl oluştu arkadaş bize gelene kadar deniz kumu ile beton yapılamayacağı o teknik ünv öğretilmiyormuydu?istanbuldaki rezil yapı stoğu ne zaman oluştu kimler sebep oldu kimler denetlemedi ?

Afad 'ın verdiği ss ve s1 katsayıları içerisinde elbette yine afad'ın verdiği PGA değerinin bir etkisi var. ss ve s1 değerleri pga ile hesaplanıyor ancak TBDY 'de verilen spektrum eğrisinin çiziminde ve ss-s1 değerlerinde PGA değerine bağlı herhangi bir değişken yok. TBDY direk ss ve s1 değerlerini bize vermeyi tercih etmiş durumda. Hangi pga değerini alırsanız alın aynı ss ve s1 katsayıları kullanıldığı zaman aynı spektrum eğrisi oluşacaktır. Burada pga verisi daha çok zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz yapılması durumunda, seçilen ve ölçeklenen ivme kayıtları ile ilgili yardımcı bir değer olarak kullanılabilir. Ancak burada yönetmelik net bir formül vermemiş. onun yerine ss ve s1 katsayılarını vermeyi tercih etmiş.

Saygılarımla...

Kendilerini kurtarmak, olası yönetmelik hatalarının sonuçlarından korunmak için programları ve mühendisleri ateşe atmaya çalıştı. İzlerken onun adına üzüldüm, utandım..

Habertürkteki programı bende izledim demirel şöyle mühendisti böyle mühendisti 7 yıl eğitim gördüler falan bizler yeterli değiliz inek sucuk hepsine tamam da o zaman bu eski yapı stoğu nasıl oluştu arkadaş bize gelene kadar deniz kumu ile beton yapılamayacağı o teknik ünv öğretilmiyormuydu?istanbuldaki rezil yapı stoğu ne zaman oluştu kimler sebep oldu kimler denetlemedi ?
90'lı yıllarda İstanbul'da çalışan bir mühendis olarak İstanbul yapı stoğu hakkında bir çok madde sayabilirim. Ama ben kötü yapı stoğu ile ilgili olanını yazacağım. 90'lı yıllar terör yılları. Doğu ve güneydoğu anadoludan büyük şehirlere aşırı bir göç var. Gelen kendi evini yapıyor. Beldiye de bunlara yol, su, elektrik ve imar affını veriyor. 90'lı yıllarda bir taksi şöförü bana şunu demişti "İstanbul'a her ay bir mahalle kuruluyor"

Cevabınız için teşekkür ediyorum bugün de ersan şen tv ye bağlandı bu inşaat mühendisleri taksirle değil bilinçli adam öldürmek suçundan yargılanmalı diyor yani biz proje müellifleri bir hata yaptığımızda istenen ceza bu aslında bizim projerimiz hem yapı denetim hem belediyelerden onaylanıyor yani iki kontrol mekanizmasından geçiyor. Ben genel sormak isterim aldığımız ücretleri aldığımız riskler ve gördüğümüz değer hakkında yorum yapacak olanınız var mı?

Cevabınız için teşekkür ediyorum bugün de ersan şen tv ye bağlandı bu inşaat mühendisleri taksirle değil bilinçli adam öldürmek suçundan yargılanmalı diyor yani biz proje müellifleri bir hata yaptığımızda istenen ceza bu aslında bizim projerimiz hem yapı denetim hem belediyelerden onaylanıyor yani iki kontrol mekanizmasından geçiyor. Ben genel sormak isterim aldığımız ücretleri aldığımız riskler ve gördüğümüz değer hakkında yorum yapacak olanınız var mı?
Aldığımız risk ile kazancımız arasında inanılmaz bir uçurum var. Bir doktor senden çok daha fazla kazanıyor ve bir hata yaparsa bir kişi ölüyor. Senin yaptığın hatada ise onlarca insan.

Açık konuşayım yaptığım mesleği 2 haftadır sorguluyorum. Yaptığım bina proje olarak sorunsuz olmasına rağmen imalat kusuru veya zemin raporundaki hata ile yıkılırsa kendini aklaman yıllarını alacak. Çektiğin çileyle kalacaksın.

Alın size daha yeni yapılmış bir bina. 9 katlı, İstanbul'da. Performans değerlendirmesi için teklif istediler. Binadaki bu kısa durumu gördüm. Aslında teklif vermeye bile gerek yok. Dürüstçe abi paranızı çöpe atmayın bu bina bu kısa kolonlardan gider diyeceğim. Piyasada çakallar doluşmuş ve millete sismik kontrol yapıyoruz diye paralarını çalıyorlar.

Adsız.png

Çok yüksek bir ihtimalle yeni binalarda performans analizi yapılırken projesine bakılarak sargı donatısı var kabul edilecek ve hesaplamalar bu kabule göre yapılacak. Bu kabul betonun kısalma limitini büyük oranda arttırdığından performans olarak yeterli denilecek. Peki imalatta etriye ve çirozdaki kanca detayı uygun yapıldı mı? Çirozlar projedeki adette konuldu mu?

Oylesine insaatta projeden cektigim fotograf. Yeni ruhsat alinmis bir yapi ve kalip plani bu. Dayanamadim yine paylastim.

Not: 6 subat depremi bolgesinden degil.
Ekli dosyayı görüntüle 31451
Perde ile bitişik 30x50 lik kolonun modellenmesi,hemen sağ altında kirişe kiriş bağlanması,yekpare 25x50 lik kirişi iki ayrı kiriş olarak modellemek ve döşeme donatı demirinin çizimde boşluktan geçmesi...başka kontrollere gerek kalmadan onaylanması da yapan ve kontrol eden mekanizmaların durumunu sergilemektedir.

Alın size daha yeni yapılmış bir bina. 9 katlı, İstanbul'da. Performans değerlendirmesi için teklif istediler. Binadaki bu kısa durumu gördüm. Aslında teklif vermeye bile gerek yok. Dürüstçe abi paranızı çöpe atmayın bu bina bu kısa kolonlardan gider diyeceğim. Piyasada çakallar doluşmuş ve millete sismik kontrol yapıyoruz diye paralarını çalıyorlar.

Ekli dosyayı görüntüle 31470
Bu binaya sizin sayenizde önlem alınabilir. Kısa kolon oluşturan boşluklar uygun bir şekilde doldurulmalı. yada çerçeve boşaltılarak kuranglez gibi bir çözüme gidilebilir.

Hatayda kimi haber sitelerine göre 3 kimisine göre 10 yıl önce yapıldığı söylenen 250 dairelik Rönesans sitesini inceleme fırsatı bulan oldu mu? Yapının kaba inşaat halinde çekilmiş fotoğrafından yola çıkarak göçmüş olması beni oldukça şaşırttı. Eğer kaba inşaat fotoğrafı doğruysa orta akslar zayıf yönde perde dış çerçeve de yine perde ve kolon kesitleri gayet uygun gözüküyor. Ayrıca yapı baza üzerine üzerine oturuyor. Yani taşıyıcı sistem oldukça düzenli ve yeterli tasarlanmış gözüküyor. Buna rağmen binada zayıf yönde göçme gerçekleşmiş. Uzaktan çekilmiş fotoğraflara göre bu taşıyıcı sisteme sahip bir yapıda göçmeye sebep olan nedenler hakkında düşünceleriniz nelerdir? Tabiki detaylı bir vaka analizi yapılması gerekiyor. Tabiki bir çok sebep olabilir. Ama böyle bir binanın göçmesi için çok fazla hatalar silsilesi olması gerekiyor diye düşünüyorum.
Imalat hataları olabilir diye düşünüyorum.
Ama büyük ihtimalle zemine uygun temel yapılmamış gibi görünüyor.

Akademik çevre ve IMO yine paket programları suçlamaya başlamış. Neymiş ETABS zorunlu hale getirilmeliymiş. Mühendislik kalitesini arttırmadan, yetkinliği getirmeden doğru düzgün proje ve uygulama denetimini sağlamadan ETABS kullansan ne olur ? Hatta daha kötü olur. Paket programlar en azından pek çok kontrolü otomatik yapıp raporluyor. Mühendislik bilmeyen adama pek çok kontrolün ve tanımın kullanıcıya bırakıldığı ETABS gibi bir yazılım verirsen daha kötü olur. Deprem bölgesinde binlerce bina çöktü ancak bir o kadarda bina ayakta kaldı. Ayakta kalanlar ETABS'le mi tasarlanmış ? Ayakta kalan binaların hemen hemen tamamı yine yerli paket programlarla yapıldı. Demek ki sorun yazılımlarda değil.

Ömrü hayatında bir tane 2 katlı binayı baştan aşağı ETABS'te çözüp detaylandırmamış akademisyenler ETABS zorunlu olsun diyor. Madem çok biliyorsun çok hakimsin olaya çöz koy 1 tane örnek görsün millet nasıl yapılıyor öğrensin. Anca ahkam keserler.

Sorun yazılımlarda değil. Sorun mühendislik kalitesinin çok düşük olmasında. Sorun denetim olmamasında. Sorun yetkin mühendisliğin gelmemesinde.
Ben problemlerin %99 unun imalat kaynaklı olduğunu düşünüyorum keza idecad’in kontrollerini tek tek inceledim bütün yönetmelikleri kontrollerini yapıyor.
Adamlar etüdü iyi yapmaz uygulama yok sonra suçu yazılıma atarlar.

Perdenin içine yönetmeliğe aykırı boşluk açtığınızda idecad uyarı veriyor mu? Peki sadece ucundan 5 cm kirişe bağlı bir perde yapın, bu perdenin tüm binanın deprem yükünü alıp almadığına baktınız mı? Kirişlere sığmayacak kadar çok donatı çıktığında idecad uyarı veriyor mu? İdecad, bilen için çok güçlü bir araçtır, ancak tüm kontrolleri yapıyor dersek gençlere yanlış örnek olmuş oluruz.

Perdenin içine yönetmeliğe aykırı boşluk açtığınızda idecad uyarı veriyor mu? Peki sadece ucundan 5 cm kirişe bağlı bir perde yapın, bu perdenin tüm binanın deprem yükünü alıp almadığına baktınız mı? Kirişlere sığmayacak kadar çok donatı çıktığında idecad uyarı veriyor mu? İdecad, bilen için çok güçlü bir araçtır, ancak tüm kontrolleri yapıyor dersek gençlere yanlış örnek olmuş oluruz.
Evet haklisiniz kontrol cok iyi şekilde yapılmalı.Benim asıl vurgulamak istediğim imalat ların hala iyi yapılmaması örneğin sahada betona kür uygulayan kaç şantiye kaldı?Arkadaşlarımız yapiyi denetlemeye gider eksikleri söyler dayak yerler.Insallah halk olarak düzeliriz.

Geri