Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Son sürüm güncelleme yayınlandı (Lisanslı ve Deneme sürümü)

Re: ideCAD Statik IDS v10.03 Yayınlandı

Merhaba İsmail Bey ;

tavsiye ettiğiniz gibi sonlu eleman genişliklerim 25 cm iken 1 metreye cıkardım modal parametreleri dediğiniz gibi yapıyordum zaten orda bir işlem yapmadım. yarı rijit çözüm yapmama ragmen 23 dakikada yapılan analiz 4 dakikaya düştü. yardımınız için teşekkür ederim. sonlu eleman genişlikerim 1 metre olarak kalsa yanlış birşey yapmış olurmuyum acaba? ne gibi dezavnatajları olabilir .

saygılarımla.

Ismail Hakki Besler":11l1k3to' Alıntı:
yusuf15hira17":11l1k3to' Alıntı:
Merhaba;

Yeni programla analizlerim 10dk ila 40dk arasında değişen bi sürede tamamanıyor. Bilgisayarımdan kaynaklı oldugunu düşündüğümden ram yükseltmeleri ssd yükseltmeleri vs yaptırdım. Bilgisayarımın hızını oldukça yükseltmeme ragmen analiz süresinde hiçbir değişiklik olmadı. Bu analiz süresini kısaltmanın bir yolu varmı acaba?

Yapınızın kolon perde boyutlarını belirlerken ;

Ekran sol ust köşedeki yarı rijit obsiyonunu işaretini kaldırın
Modal parametrelerde Uz Rx Ry Rz serbestliklerindeki işaretleri kaldırın
Doşeme ve perde sonlu eleman aralığını 1m yapın

Tasarıma karar verip yetersizlikleri halletikten sonra final analizi yaparken eğer yapı yarı rijit gerktirmiyorsa yarı rijit çozmeyin
Düşey deprem için respose spektrum analizi yapmanızı gerektiren durum yoksa modal parametrelerden Uz işareti kaldırın
Modal parametrelerde Rx ve Ry işaretlemeyin

Sonlu eleman genislikleri 1m alindiginda kolon kiris perde sonuclari fazla degismez ama plak sonuclari degisir.
Dolayisiya kolon kiris perde dengelemesi yapip yapinizi dosemeyle ilgili olanlar disinda hallettikten sonra , sonlu eleman genisligini 25 - 40 cm arasi bir mesafe secerek nihai hesabinizi yaptirin.
1m genislik secerek yapilan hesapta doseme gerilme kontrolleri gercek degerden uzaklasabilir.

yuvarlama farkından dolayı galiba 0.75 i kabul etmiyor virgülden sonraki kısımla oynama şansımız var mı

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    8.7 KB · Görüntüleme: 11,893

Merhaba,

Kiriş, perde ve kolon betonarme diyaloglarında yer alan "betonarme" düğmesini perde gurubu betonarme diyaloguna da koyabilir misiniz. İhtiyaç duyduğumda o pencereyi kapatıp kolon betonarme diyaloguna girip betonarme düğmesine tıklayıp tekrar perde grubu betonarme diyaloguna geçiyorum :)

Ismail Hakki Besler":r3nr1eya' Alıntı:
Betonarme proje kontrol ve optimizasyon arayuzu 10.50 versiyonda tamamen degisecek.
Şimdiden heyecanlandım. Ara ara teaser yayınlarsınız artık 8-)

Ismail Hakki Besler":1zre6k2j' Alıntı:
afrasiyab45":1zre6k2j' Alıntı:
Merhabalar;
Güncelleme yaptıktan sonra TBDY 2018 sihirbazını çalıştırdığımda aşağıdaki hatayı alıyorum. Ne yapmam gereklidir.

afrasiyab45":1zre6k2j' Alıntı:
Merhabalar

v10.03 güncellemesini yükledikten sonra TDBY 2018 sihirbazını çalıştırdığımda aşağıdaki hatayı veriyor. Neden böyle bir sorun yaşıyorum bilemiyorum. Düzeltme için yardımcı olursanız sevinirim.

İyi çalışmalar.
Aşağıdaki adımları gerçekleştirin sorun yaşamaya devam ederseniz İstanbul ofisimizi arayın uzaktan erişimle bilgisayarınıza bağlanarak sorunu tespit etmeye çalışırız.

- ideCAD kurulumunun sorunsuz olduğuna emin olun, Programı kaldırıp yeniden kurmayı deneyebilirsiniz.
- Windows update lerini yapın
- Internet explorer ı son sürüme güncelleyin
- Antivirus adblocker tarzı bir güvenlik yazılımı kullanıyorsanız bunları deaktif edip tekrar deneyin.
- Internet explorerda yüklü eklentiler varsa eklentileri pasif yapın.

Güncelleme yaptıktan sonra çalışmadı yazmışsınız. Sihirbazı 10.03 den önceki versiyonlarda denediniz ve sorunsuz çalışmış mıydı?
Merhabalar;

Windows 7 güncellemelerini yaptıktan sonra sorunum düzeldi. Sanırım Netframework ile ilgili güncellemeler eksik olduğu için bu sorunu yaşadım.
Yardımınız için teşekkür ederim İsmail bey.

İyi çalışmalar.

Analiz ayarları sihirbazı açılmıyor.aşağıda gönderdiğim uyarıyı alıyorum.
Ayrıca eleman girişi yaparken tutulan elemanların kırmızıya dönmesi, bloklu mimari üzerinden çalışma yaparken sistemi çok yavaşlatıyor.Bir an önce çözüme kavuşturulması gerekli.aks tanımı bile yapılamıyor. sonunda bilgisayar bile kilitleniyor.
iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    85.9 KB · Görüntüleme: 11,746

shadowuniv":itv1qqu4' Alıntı:
Ayrıca eleman girişi yaparken tutulan elemanların kırmızıya dönmesi, bloklu mimari üzerinden çalışma yaparken sistemi çok yavaşlatıyor.Bir an önce çözüme kavuşturulması gerekli.aks tanımı bile yapılamıyor. sonunda bilgisayar bile kilitleniyor.
iyi çalışmalar.
Aşağıdaki adımları gerçekleştirin sorun yaşamaya devam ederseniz İstanbul ofisimizi arayın uzaktan erişimle bilgisayarınıza bağlanarak sorunu tespit etmeye çalışırız.

- ideCAD kurulumunun sorunsuz olduğuna emin olun, Programı kaldırıp yeniden kurmayı deneyebilirsiniz.
- Windows update lerini yapın
- Internet explorer ı son sürüme güncelleyin
- Antivirus adblocker tarzı bir güvenlik yazılımı kullanıyorsanız bunları deaktif edip tekrar deneyin.
- Internet explorerda yüklü eklentiler varsa eklentileri pasif yapın.

shadowuniv:amc4zot8' Alıntı:
iyi çalışmalar.
Sizden bir önceki mesajdaki kişi de aynı sorunu yaşamış ve Windows güncellemelerini yaptıktan sonra sorunun düzeldiğini bildirmişti:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,

Daha önce dile getirmiştim ama yazılım geliştirme süreci hazır sıcakken tekrar belirteyim.

1- Perde başlık çirozlarının detay açılımında açıkça gösterilmesi gerekir. Biz metraj pozuna bakıp gövde çirozundan türeterek çiziyoruz.

2- Poligon kolonlarda etriye boyu tıpkı normal kolonlardaki gibi etriye adet-çap bilgisi altına yazılabilirse iyi olur. Poligon kolon doğası gereği çizimi zorlu oluyor ama düzeltilecek şey sayısı azaltılabilir mi diye bakılmasını rica ederim.

İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• perde-baslik-ciroz.png
    perde-baslik-ciroz.png
    24.8 KB · Görüntüleme: 11,730
  • poligon-kolon-.png
    poligon-kolon-.png
    30.6 KB · Görüntüleme: 11,724

MaFiAMaX":2qcnerpp' Alıntı:
1- Perde başlık çirozlarının detay açılımında açıkça gösterilmesi gerekir. Biz metraj pozuna bakıp gövde çirozundan türeterek çiziyoruz.
2- Poligon kolonlarda etriye boyu tıpkı normal kolonlardaki gibi etriye adet-çap bilgisi altına yazılabilirse iyi olur. Poligon kolon doğası gereği çizimi zorlu oluyor ama düzeltilecek şey sayısı azaltılabilir mi diye bakılmasını rica ederim.
İyi çalışmalar.

Erhan Bey merhaba,
1. husus notlarımız arasında bulunmaktaydı, 2. hususu da ilave ettim.
İyi çalışmalar

merhaba. foruma yazıldı mı daha önce bilmiyorum ama yeni versiyonla ilgili 2 madde var söylemek istediğim:

1- Aks-Kontur hesapla dediğimde konturlar çizime göre otomatik düzelmiyor

2 - Nervür kirişlerinin 3 boyutlu görünümde döşeme dokusunda ve saydam görüntülü olmasını sağlayamadım.

Ekli dosyalar

• 2019-02-15_11-19-27.png
    2019-02-15_11-19-27.png
    103.9 KB · Görüntüleme: 11,658

Merhaba;

1 - Aks - kontur hesapla komutu 10 versiyonunda uygun bir biçimde çalışmaktadır. Bu işlemi yapmadan önce aks ayarlarınızı kontrol ediniz. Projenizde eleman modellemesi yapılmış olması halinde akslar ayarlarına uygun şekilde konturu düzenlemektedir.
2- Döşeme dokusu için Dokular alt sekmesinden döşeme tipini seçiniz. Nervür alt başlığında sadece renk skalası içinde yer alan opsiyonları kullanabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• döşeme materyal.png
    döşeme materyal.png
    80.5 KB · Görüntüleme: 11,615
  • nervür.png
    nervür.png
    17.2 KB · Görüntüleme: 11,615

Z (düşey düzelemde) doğrultusunda aks sistemi oluşturacak bir ilave yapılması düşünülüyor mu? Çelik proje hazırlamada modelleme konusunda çok zorlanıyorum şahsen (Perspektifte çalışırken ).

aykut_k":1v9jv6by' Alıntı:
1- Aks-Kontur hesapla dediğimde konturlar çizime göre otomatik düzelmiyor
Merhaba,
Kontur hesapla için tüm katlarda en bir obje tanımlanmış olmalıdır. Projenizde boş katınız (hiç obje tanımlanmamış) katınız varsa işlem gerçekleşmez.

Merhaba,

Kolon boy kesitlerinde düşey donatının referans ölçüsünü katın üst hizasından değil de alt hizasından vermek daha uygun olur. Zira gerçekte, kolon beton dökümü olmasını istediğimiz gibi kat ortasına kadar değil kat hizasına kadar yapılacak. Zaten yönetmelik de beton dökümüne karışmamış, bindirme yerini kaydırmış. Haliyle, işçinin referans alacağı nokta betonu dökülmüş kat hizası olacak. Uygulamada donatısı hazırlanmış kolon bindirme bölgesinde tellerle bağlanacak ve bu şekilde betonu dökülecektir.

Daha yeni yönetmeliğe göre projemiz uygulanmaya başlamadı ama böyle olur diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• kolon-bindirme.png
    kolon-bindirme.png
    8 KB · Görüntüleme: 11,580
teşekkür ederim.windows gücelleme yapınca düzeldi.yalnız sadece sihirbaz düzeldi.

shadowuniv":3suksll1' Alıntı:
teşekkür ederim.windows gücelleme yapınca düzeldi.yalnız sadece sihirbaz düzeldi.
shadowuniv":3suksll1' Alıntı:
eleman girişi yaparken tutulan elemanların kırmızıya dönmesi, bloklu mimari üzerinden çalışma yaparken sistemi çok yavaşlatıyor.Bir an önce çözüme kavuşturulması gerekli.aks tanımı bile yapılamıyor. sonunda bilgisayar bile kilitleniyor.
iyi çalışmalar.
Bu durumun oluştuğu bir ekran görüntüsü ve kısaca nasıl oluştuğunu yazarsanız biz de aynı durumu oluşturabilir ve yardımcı olabiliriz size

Geri